Ilie Dumitrescu, uluit de o decizie luată de Mirel Rădoi în Anglia – România: „Nu înțeleg anumite mutări!”

Ilie Dumitrescu, cuvinte mari pentru Adi Mutu, dupa Campionatul European U21

România a fost învinsă, 0-1, în partida amicală contra Angliei. La finalul meciului, Ilie Dumitrescu s-a arătat uimit de decizia lui Mirel Rădoi de a-l schimba pe Deian Sorescu.

Deian Sorescu a început meciul titular, însă, în minutul 66, acesta a fost schimbat cu debutantul Tiberiu Căpușă.

Înfrângerea cu Anglia a reprezentat cea de a patra partidă consecutivă pierdută de România.

Ilie Dumitrescu, uluit de o decizie luată de Mirel Rădoi în Anglia – România

Deși i-a plăcut jocul prestat de România, „Mister” s-a declarat uimit de decizia lui Mirel Rădoi de a-l scoate din teren pe Deian Sorescu, despre care spune că a fost unul dintre cei mai buni jucători din meciul cu Anglia.

„În repriza a doua am echilibrat jocul, am avut și șanse, am avut și o posesie mai bună, dar am fost expuși. Suferim în duelurile unu contra unu. Chiricheș e foarte ușor eliminat din joc.

Eu spun că au fost momente bune de joc, am avut posesie superioară. Am avut inițiativa, am arătat bine.

S-o fi întâmplat ceva cu Sorescu, pentru că el a fost extrem de activ, a acoperit bine zona. A fost unul dintre cei mai buni jucători din această seară. Câteodată nu înțeleg anumite mutări.

Echipa a fost periculoasă pe contraatac în prima parte, apoi am ieșit și am fost expuși pe contraatacurile lor. Au fost câteva acțiuni pe care nu le-am putut fructifica. A fost dubla-ocazie la Cicâldău și Ivan, unde a scos senzațional Johnstone. În duelurile unu contra unu am suferit, acolo s-a făcut diferența prin valoarea individuală a jucătorilor”, a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Publicat: 06 06. 2021, 22:23
Actualizat: 06 06. 2021, 22:28