Ianis Hagi, mesaj pentru critici după golul salvator cu Macedonia de Nord: „Am vrut doar să arăt lumii asta!” Ce spune despre relația cu Mirel Rădoi | GALERIE FOTO

Ianis Hagi se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Macedonia de Nord, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 25 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Ianis Hagi a marcat golul victoriei cu Macedonia de Nord. Mijlocașul lui Rangers a intrat pe final și a marcat imediat după ce macedonenii egalaseră. Ianis s-a bucurat cu degetul la gură și a spus că mesajul a fost pentru cei care au insistat pe tema „rupturii” dintre el și Mirel Rădoi.

Ianis Hagi a fost salvatorul naționalei în victoria cu Macedonia de Nord, 3-2. Mijlocașul lui Rangers a marcat în minutul 86, imediat după ce oaspeții egalaseră. Ianis s-a bucurat cu degetul la gură, după primul gol la naționala mare, semn că relația dintre el și selecționer a redevenit una normală.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

„Ultimele 15 minute nu am fost atenți, e greu când e spațiul așa mare pe 16 metri în ultimele zece minute. Asta e o greșeală din partea echipei, nu a jucătorilor.

Sunt fericit că am marcat golul victoriei și că am început cu dreptul. Obiectivul nostru este să ne calificăm la Mondiale, nu cine dă goluri. Sunt fericit, mai sunt nouă meciuri și cred că mentalitatea corectă este asta.

A trecut destul de mult timp de la ultima calificare, dar credem foarte mult și suntem pozitivi.

Am vrut doar să arăt lumii că între mine și Mister nu a fost nimic și că s-a vorbit foarte mult că a fost vreun conflict. Istoria noastră e mult mai lungă decât acel conflict din octombrie. Avem același interes, să aducem victorii și bucurie.

A fost o surpriză că a venit Mirel Rădoi (din carantină – n.r.). Rolul meu pe teren e să fac diferența. Cresc, sunt tânăr, am toată cariera în față, am multe de învățat. Sper să învăț foarte multe”, a declarat Ianis Hagi după meci.

Mirel Radoi il felicita pe Ianis Hagi dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Macedonia de Nord, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 25 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

România – Macedonia de Nord 3-2! ECHIPELE DE START

ROMÂNIA: Niță – Ov. Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Marin, Stanciu – Man, Fl. Tănase, Coman – Keșeru
REZERVE: Lazar, Radu, Mogoș, Toșca, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihăilă, Camora
SELECȚIONER: Mirel Rădoi (40 de ani)

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski – Elmas – Pandev, Nestorovski
REZERVE: Bogatinov, Siskovski, Askovski, Ademi, Radeski, Trajkovski, Hasani, Ibraimi, Avramovski, Stojanovski, Velkoski, Spirovski
SELECȚIONER: Igor Angelovski (44 de ani)

Au fost zece minute de panică, în care nu am reușit să ne relaxăm și puteam să dăm cu piciorul unui meci foarte bun