Ianis Hagi i-a câștigat pe toți. Evoluția din meciul cu Norvegia a convins, iar acum îi poate călca pe urme lui Gică: „Din seara asta…”

Ianis Hagi e lăudat de toată lumea după minutele foarte bune făcute în partida României din Norvegia. Decarul Viitorului are șanse mari ca în viitorul apropiat să poarte și la națională tricoul cu numărul 10, fiind, după opinia oamenilor de fotbal, un jucător care poate face diferența, așa cum făcea Gică Hagi.

Ilie Dumitrescu și Helmuth Duckadam s-au arătat impresionați de calitățile sale. Chiar și Cosmin Contra a fost de acceași părere, deși l-a introdus în partea secundă, minutul 60, preferând să înceapă cu Gicu Grozav.

„Până acum, nu aveai soluția de ”10”, la națională! E, din seara asta avem un ”10” la națională! Ianis a făcut diferența, a intrat bine. Am câștigat un jucător. A fost foarte activ, a scos adversar din joc” – Ilie Dumitrescu

„După ce am schimbat planul tactic, cu Ianis în spatele vârfurilor, am jucat mai bine. Sută la sută va fi Ianis titular cu Malta. Dacă nu abordăm serios meciul, se poate complica situația” – Cosmin Contra.

„E un scor mincinos. Total mincinos. De ce nu au jucat Ianis Hagi și Țucudean de la început. Scorul putea lua proporții, dacă nu erau intervențiile lui Tătărușanu. Arbitrajul a fost bun pentru noi. Degeaba ne unflăm în pene. Egalul nu e bun, nouă ne trebuiau trei puncte” – Helmuth Duckadam.

Ianis Hagi ar putea fi titular în etapa a 4-a a preliminariilo EURO 2020, cu Malta, programată luni, de la 21:45. Partida poate fi urmărită în format live blog pe www.prosport.ro. Căpitanul Viitorului face parte și din lotul convocat de Mirel Rădoi pentru Campionatul European U21, din Italia, care va debuta în câteva zile.

Publicat: 08 06. 2019, 11:16
Actualizat: 08 06. 2019, 11:16