Gylfi Sigurdsson, călăul României, despre secretul victoriei Islandei. „Ne-am apărat bine sub presiune și le-am ținut piept!”

Gylfi Sigurdsson, starul Islandei care a reușit o dublă în meciul jucat împotriva României, scor 2-1, în barajul semifinalelor EURO 2020, iar acum a dezvăluit secretul victoriei în fața tricolorilor lui Mirel Rădoi.

Vedeta lui Everton, formație care ocupă primul loc în clasamentul din Premier League, a reușit „dubla” în meciul Islanda – România, scor 2-1, în semifinalele barajului pentru EURO 2020. Acesta a explicat de ce selecționata Islandei a avut probleme pe finalul partidei de la Reykjavik și cum s-au impus în fața „tricolorilor” lui Mirel Rădoi.

Gylfi Sigurdsson, călăul României, despre secretul victoriei Islandei

Ne-am făcut meciul dificil pe final, la 2-1, a trebuit să ne apărăm. Am înțeles miza acestui meci, ceea e foarte bine. Mă bucur că am marcat două goluri și am dus echipa în avantaj.

Cred că am avut ghinion la faza acelui penalty, ar fi fost mai bine să avem un final mai liniștit. Ne-am apărat foarte bine sub presiune și le-am ținut piept”, a spus Gylfi Sigurdsson, după victoria cu România, pentru Stöð 2 Sport.

Islanda, duel cu Ungaria în finala barajului pentru EURO 2020

Islanda se va duela cu Ungaria în finala barajului pentru Euro 2020, toate acestea după ce maghiarii s-au impus cu scorul de 3-1 pe terenul Bulgariei în cealaltă semifinală. Ungaria a deschis scorul în minutul 17 prin golul lui Orban, iar după pauză, în minutul 47, Kalmar a executat bine o lovitură liberă și a dublat avantajul oaspeților. Nikolics și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 75, el înscriind al treilea gol al Ungariei, iar golul de onoare al gazdelor a fost marcat în minutul 90 de Yomov.

Echipele de start de la Bulgaria – Ungaria, meci din semifinalele barajului pentru EURO 2020:

• Bulgaria: Iliev – Cicinho, Terziev, Bozhikov, Nedyalkov – Karabelyov, Malinov – Karageren, Nedelev, Ivanov –  Kraev
  • Ungaria: Gulacsi – Orban, Lang, Szalai – Fiola, Siger, Nagy, Kalmar, Holender -Sallai, Szalai
Publicat: 09 10. 2020, 08:56
Actualizat: 09 10. 2020, 09:00