Gigi Becali, șocat de atitudinea lui Edi Iordănescu în ceea ce-l privește pe Darius Olaru: „Chiar ne iei la mișto?” | EXCLUSIV

George Becali sustine o conferinta de presa in fata sediului LPF, joi, 13 august 2020. ALEXANDRU DOBRE/ MEDIAFAX FOTO.

Gigi Becali a răbufnit după ce a auzit că Darius Olaru a fost aruncat în luptă în Belarus – România, 0-0, abia în finalul partidei.

Darius Olaru a început meciul dintre Belarus și România pe banca de rezerve, iar patronul de la FCSB, Gigi Becali, s-a dezlănțuit după ce a aflat că elevul său a jucat doar pe final.

Echipa națională a țării noastre a pierdut două puncte foarte importante la Budapesta, unde nu a scos decât o remiză în fața bielorușilor, 0-0.

Patronul liderului din Superliga a declarat pentru ProSport că a renunțat la intențiile de a urmări meciul din Ungaria când a văzut că Florinel Coman nu a făcut parte din primul „11” al lui Edi Iordănescu. Lui Gigi Becali i s-a transmis, spre finalul meciului, că Darius Olaru a fost aruncat în luptă abia în minutul 77, când i-a luat locul lui Vladimir Screciu. Omul de afaceri din Pipera l-a criticat în termeni duri pe selecționer din această cauză.

„Chiar ne iei la mișto? Îl bagi pe Olaru pe teren prin minutul 78? Mi-au zis ăștia ai mei”, a declarat Gigi Becali, pentru ProSport.

Darius Olaru a fost notat cu 6,3 de Flashscore, doar Louis Munteanu primind un calificativ mai mic, 6,1.

Florin Prunea l-a distrus pe Edi Iordănescu după Belarus – România, 0-0

Remiza obținută de România în meciul cu Belarus l-a enervat pe Florin Prunea, care i-a reproșat lui Edi Iordănescu schimbările făcute în meciul de la Budapesta.

„Noi am avut un singur șut pe poartă în repriza a doua împotriva celei mai slabe echipe din grupă, că e mai slabă decât Andorra. Dacă ei au trei fundași centrali, noi cum să schimbăm amândoi atacanții, și Alibec, și Drăguș?

Cei de pe bancă nu au adus nimic. Zero! Schimbările au fost făcute foarte târziu și anapoda. Să schimbi amândoi atacanții mi se pare prea mult, împotriva unui adversar foarte slab”, a spus Florin Prunea, potrivit Digi Sport.

Pe aceeași lungime de undă a fost și Ilie Dukitrescu, fostul internațional reproșându-i lui Edi Iordănescu introducerea tardivă în teren a lui Darius Olaru, căpitanul de la FCSB.

„În prima repriză, am avut situații de gol. Situația lui Stanciu, foarte mare ocazie, aia e ocazie mare. Prima repriză a fost bună. Cred că pe fondul ăsta, în care au fost spațiile mai mari. În repriza a doua, adversarul schimbă în 5-3-2. Edi Iordănescu a mutat în minutul 61, dar a mutat post pe post.

Cred că aici trebuia să riște. A riscat din minutul 72. Din minutul 61 trebuia să facă lucrul ăsta. Mutarea ofensivă a venit în minutul 77, Screciu cu Olaru. Foarte târziu au fost acele mutări ofensive”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit sursei citate mai sus.

Publicat: 13 10. 2023, 11:06
Actualizat: 13 10. 2023, 11:06