Germania a profitat de retragerea „tricolorilor” din repriza secundă! Serge Gnabry și Thomas Muller l-au învins pe Florin Niță | VIDEO

Germania a profitat de retragerea „tricolorilor” din repriza secundă

Germania a profitat de retragerea „tricolorilor” din repriza secundă și a marcat două goluri în poarta lui Florin Niță, ce s-au dovedit a decisive în economia partidei.

Primul care a lovit a fost mijlocașul celor de la Bayern Munchen, Serge Gnabry, în minutul 52. Acesta a primit o pasă de la Marco Reus în marginea careului, a preluat, apoi a șutat năpraznic la colțul lung, fără șanse pentru Florin Niță.

Românii s-au apărat exemplar pe toată durata partidei, însă reduta a cedat încă o dată, în minutul 81, după un corner. Leon Goretzka a prelungit balonul cu o lovitură de cap, iar la colțul lung a apărut veteranul Thomas Muller, care a împins balonul în poartă

Florin Niță, învins de două ori de nemți

Golurile nemților au fost marcate pe fondul unei retrageri mult prea devreme a jucătorilor României. Din startul reprizei secunde, naționala lui Mirel Rădoi s-a retras pe două linii, în terenul propriu, și aproape că nu a mai contat în atac.

Așa a apărut și golul lui Serge Gnabry, care a profitat de linia defensivă a României situată mult prea jos.

VIDEO Gol Serge Gnaby:

La golul marcat de Thomas Muller este vorba de lipsa unui marcaj din partea lui Andrei Ivan. Și-a arătat limitele defensive și, în lipsa unui alt coleg aflat la marcaj, acesta nu s-a descurcat să-l înlocuiască. Era minutul 81, iar Germania prelua conducerea în meci.

VIDEO Gol Thomas Muller:

Germania s-a impus împotriva României cu 2-1, iar naționala lui Mirel Rădoi este obligată să bată Armenia, Islanda și Liechtenstein, cu speranța că Germania își va câștiga și ea ultimele trei partide, cu Liechtenstein, Macedonia de Nord și Armenia, pentru a prinde locul doi în Grupa J.

Publicat: 08 10. 2021, 23:45
Actualizat: 08 10. 2021, 23:51