George Pușcaș a primit încurajări de la Adrian Mutu după ratările din România – Finlanda

Adrian Mutu a comentat evoluția lui George Pușcaș în meciul dintre România și Finlanda, câștigat de echipa noastră cu 1-0.

George Pușcaș a fost integralist în prima victorie obținută de Edi Iordănescu într-un meci oficial la echipa națională. Atacantul a centrat pentru singurul gol al jocului, reușit de Bancu, dar și-a trecut în cont și mai multe ratări, printre care și penalty-ul din minutul 16, pe care l-a executat slab.

Antrenorul Rapidului Adrian Mutu a vorbit despre evoluția vârfului de atac și spune că acesta va depăși momentul greu doar după ce va reuși să marcheze.

Adrian Mutu l-a încurajat pe George Pușcaș

George Pușcaș a fost încurajat de Adrian Mutu după meciul România – Finlanda, în care a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 16.

Tehnicianul Rapidului spune că „tricolorul” s-a zbătut mult și s-a pus în slujba echipei, dar este sigur că fotbalistul este nemulțumit de evoluția lui deoarece nu a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor.

„Puşcaş are nevoie de continuitate, are nevoie de încredere. Va trece peste acest blocaj doar prin gol. Se ştie că atacanţii trăiesc la intensitatea golului. Chiar dacă România a câştigat şi Puşcaş a oferit un assist foarte bun pentru Bancu, eu cred că în sinea lui e supărat. Ştie ce ocazie a avut, a avut ocazii mari.

Un atacant de echipă naţională trebuie să fructifice cel puţin una dintre cele 3 ocazii. Nu mai vorbesc de penalty-ul ratat. Trebuie să fim alături de el. Indiferent de faptul că a ratat, Puşcaş a jucat şi pentru echipă, a alergat, a fost acolo unde trebuie, a muncit”, a declarat Adrian Mutu pentru AS.

Naționala României va întâlni Muntenegru pe teren propriu marți, de la ora 21:45.

Publicat: 12 06. 2022, 17:58