Florinel Coman și Nicușor Bancu, puși la zid pentru golul austriecilor din prima repriză. „Acolo a fost problema”. De ce poate pune probleme accidentarea lui Ciprian Deac | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Florinel Coman si Stefan Posch in meciul de fotbal dintre Austria si Romania, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Wörthersee din Klagenfurt, luni 7 septembrie 2020. © FOTO:SPORT PICTURES

România- Austria a fost 1-1 la pauză, în meciul din Liga Națiunilor. Denis Alibec a deschis scorul în minutul 3, dar gazdele au egalat prin Baumgartner în minutul 17. Ciprian Tătărușanu a avut emoții și în minutul 10 când balonul a lovit bara.

Prima repriză a fost analizată în emisiunea „ProSport Live”. Ion Marin și Mihai Teja au lăudat curajul lui Mirel Rădoi, dar au remarcat problemele din defensiva primei reprezentative.

„Aici avem o problemă. Coman trebuie să coboare mai mult și să-l ajute pe Bancu. De acolo a venit golul. Trebuie să comunice mai bine, acolo este o lipsă de comunicare. Sper ca Rădoi să găsească soluția la pauză. Putem face o surpriză… Trebuie să recunoaștem că va fi o surpriză dacă batem Austria.

Trebuie să admirăm curajul lui Rădoi. A rămas în jumătatea adversă și a încercat să recupereze mingea. Mi s-a părut că echipa are o bună organizare. Este a doua partidă când jucăm bine. Avem reacție, nu fugim în apărare când pierdem mingea… facem faulturi cu cap.”, a declarat Ion Marin în emisiunea ProSport Live.

Naționala lui Mirel Rădoi a primit o lovitura serioasă în minutul 40. Ciprian Deac s-a accidentat și în locul lui a intrat Gabi Iancu. Pentru atacantul Viitorului sunt primele minute la naționala de tineret

„Cred că la Deac sunt afectate ligamentele. Asta înseamnă accidentare mai serioasă, iar recuperarea, mă tem, va dura mai mult.”, a declarat Ion Marin.

„Prin accidentarea lui Deac o să avem probleme, pe benzi vorbesc. Să vedem cine se retrage acolo să-l ajute pe Burcă. Fundașii laterali austrieci urcă foarte mult. Golul pe care l-au dat a fost marcat după o superioritate în margine”, a spus și Mihai Teja.

Publicat: 07 09. 2020, 23:13