Florin Tănase, eliminat mult prea ușor în amicalul România – Georgia! Căpitanul lui FCSB a primit cartonașul roșu în prima repriză | FOTO

Florin Tănase, căpitanul în vârstă de 26 de ani al celor de la FCSB, a primit cartonașul roșu în meciul amical dintre România și Georgia, scor 1-2.

România și Georgia s-au întâlnit în cadrul unui meci amical încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1. Georgienii au deschis scorul în minutul 61, prin reușita lui Mikautazde, și au dus scorul la 2-0, în minutul 72, prin Aburjania. Andrei Ivan a redus din diferență, în minutul 78.

În minutul 41 al partidei disputată pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, Florin Tănase a furat prim planul, însă și arbitrul l-a pedepsit mult prea ușor.

Florin Tănase, eliminat mult prea ușor în amicalul România – Georgia

Florin Tănase l-a faultat pe Grigol Chabradze, fundașul dreapta în vârstă de 25 de ani al georgienilor, care a acuzat faptul că a fost lovit cu cotul de către fotbalistul român.

Arbitrul grec Anastasios Sidiropoulos i-a acordat direct cartonașul roșu, după ce Florin Tănase și-a împins adversarul care se ținea scai de el.

Totuși, contactul dintre cei doi fotbaliști nu a fost atât de dur pe cât a acuzat georgianul, motiv pentru care cartonașul roșu este o pedeapsă mult prea aspră pentru Florin Tănase.

Această fază a venit la doar cinci minute după o ocazie uriașă a lui Ianis Hagi. Mijlocașul lui Rangers a executat o lovitură liberă de la o distanță de 18 metri de poarta georgienilor și a nimerit bara transfersală.

Georgia a deschis scorul prin Mikautazde, în minutul 61. După doar trei minute, Andrei Ivan a obținut un penalty, iar Kverkvelia a fost eliminat, astfel că forțele s-au echilibrat din nou. Răzvan Marin a ratat însă lovitura de la 11 metri. În minutul 72, Georgia a majorat diferența prin Aburjania. Andrei Ivan a marcat apoi pentru România, în minutul 78.

Pentru România urmează meciul amical cu Anglia, programat duminică, 6 iunie, de la ora 19:00, pe Stadionul Riverside, din Middlesbrough.

În cazul în care Florin Tănase va primi o suspendare de două etape, atunci căpitanul de la FCSB va rata nu numai amicalul din Anglia, dar și meciul cu Islanda, programat pe 2 septembrie, de la ora 21:45, în cadrul Grupei J din preliminariile pentru Campionatul Mondial.

Echipele de start în România – Georgia

România: A. Vlad – Sorescu, Chiricheș, Nedelcearu, C. Ganea – Olaru, R. Marin, Maxim – I. Hagi, Alibec, F. Tănase
Rezerve: Niță, Iacob – Rus, Cicâldău, Ivan, Moruțan, Keșeru, Păun, Budescu, Camora, Stanciu, A. Băluță
Selecționer: Mirel Rădoi

Georgia: Kupatadze – Chabradze, Khocholava, Kverkvelia, Azarov – Shengelia, Kvekveskiri, Aburjania, Okriashvilli, Daushvilli – Mikautazde
Rezerve: Loria, Mamardashvili – Kakabadze, Kasia, Gvilia, Zivzivadze, Kiteishvilli, Lobzhanidze, Kukhianidze, Davitsashvilli, Jigauri, Dvali
Selecționer: Willy Sagnol

Publicat: 02 06. 2021, 22:43
Actualizat: 02 06. 2021, 23:38