Florin Niță, eroare uriașă pe Arena Națională! Fostul portar de la FCSB, salvat de Răzvan Marin

Florin Nita in meciul de fotbal dintre Romania si Macedonia de Nord, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 25 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Florin Niță a comis o eroare uriașă, care putea să coste scump naționala României, în duelul cu Macedonia. Portarul tricolorilor a făcut cadou o lovitură liberă extrem de periculoasă, dar oaspeții n-au putut profita.

În minutul 66, Niță a fost neatent și a preluat cu mâna un balon trimis de Stanciu, rivalul său din campionatul Cehiei, dar Macedonia de Nord n-a reușit să înscrie. Deși Valentin Mihăilă a făcut 2-0 în minutul 49, Macedonia n-a renunțat la luptă și putea să reintre în joc în minutul 66, la gafa portarului care joacă pentru Sparta Praga.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Florin Niță, cadou incredibil pentru Macedonia! Răzvan Marin a salvat echipa României

Florin Niță, portarul care i-a luat locul lui Ciprian Tătărușanu în poarta naționalei, a făcut cadou o lovitură liberă indirectă pentru adversarii noștri, dar Răzvan Marin a salvat incredibil și s-a aruncat efectiv în fața șutului, astfel că scorul a rămas 2-0 pentru România.

România – Macedonia de Nord se joacă în preliminariile pentru Campionatul Mondial, iar meciul poate fi urmărit Live Video Online pe ProSport.ro.

ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA: Niță – Ov. Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Marin, Stanciu – Man, Fl. Tănase, Coman – Keșeru
REZERVE: Lazar, Radu, Mogoș, Toșca, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihăilă, Camora
SELECȚIONER: Mirel Rădoi (40 de ani)

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski – Elmas – Pandev, Nestorovski
REZERVE: Bogatinov, Siskovski, Askovski, Ademi, Radeski, Trajkovski, Hasani, Ibraimi, Avramovski, Stojanovski, Velkoski, Spirovski
SELECȚIONER: Igor Angelovski (44 de ani)

Publicat: 25 03. 2021, 23:23
Actualizat: 25 03. 2021, 23:23