Florin Gardoș visează să revină la naționala României: „Dacă am ajunge în play-off, poate că ar fi ochi și pentru noi!”

Florin Gardoș n-a renunțat la naționala României, deși tocmai a ajuns la 32 de ani! Fostul fundaș al lui Southampton visează să joace iar pentru tricolori, dacă va ajunge cu Clinceni în play-off-ul Ligii 1.

Titular în victoria cu Sepsi, scor 2-0, Gardoș este gata să-și relanseze cariera, după aventura nereușită de la CS U Craiova.

Mai mult, Gardoș, care a ajuns în luna august la Clinceni, speră într-o revenire spectaculoasă la naționala României, mai ales că Mirel Rădoi caută fundași cât mai buni, după eșecurile din ultima perioadă.

Florin Gardoș, din nou la naționala României? „Dacă am ajunge în play-off, poate că ar fi ochi și pentru noi!”

„Nu m-am mai gândit la echipa națională de ceva timp. Dacă am ajunge în play-off cu Clinceni, poate că ar fi ochi și pentru noi, pentru mai mulți jucători de la echipă, pentru că am avut evoluții bune. Rusescu și Tănase se mișcă bine. Cred că se vede impactul pe care l-a avut Rusescu. În meciul de la Craiova (n.n. câștigat de Clinceni cu 1-0) a fost, cred, cel mai bun de pe teren.

Tănase nu a avut niciun meci de 90 de minute, deci îi mai trebuie timp. Când va lega meciuri, va arăta și mai bine. E clar că fotbalul nu îl poți uita, există perioade și perioade, apar accidentări, apar perioade când nu joci, dar fotbalul nu ai cum să îl uiți”, a spus Florin Gardoș, după ce Academica Clinceni a bătut-o cu 2-0 pe Sepsi.

Om de bază la un moment dat pentru naționala României, pe vremea când era la FCSB, Florin Gardoș a jucat ultima oară pentru prima reprezentativă tocmai în 2014, în preliminariile pentru Euro 2016.

În urmă cu șase ani, Gardoș a jucat 85 de minute în partida cu Ungaria, încheiată cu scorul de 1-1. Atunci, colegul său de la Clinceni, Raul Rusescu, a deschis scorul în minutul 45, însă maghiarii au egalat pe final prin Dzsudzsak.

Publicat: 31 10. 2020, 19:36
Actualizat: 31 10. 2020, 19:50