Florin Bratu, în al nouălea cer după ce România U21 a răpus Finlanda U21 în ultimele minute: „Jucătorii au simțit că trebuie să aibă orgoliu!”

Florin Bratu la antrenamentul Romaniei U21 inaintea meciului amical impotriva Georgiei U21, actiune desfasurata la Centrul National de Fotbal de la Buftea, luni 6 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Florin Bratu s-a declarat încântat de atitudinea elevilor săi de la România U21, după victoria cu 2-1 obținută în fața reprezentativei similare a Finlandei.

Echipa națională Under 21 a României a reușit să treacă de Finlanda Under 21 cu 2-1, în cadrul unui meci amical. Nordicii au condus cu 1-0 încă din finalul primei reprize, când Suhonen l-a învins pe Mihai Popa, însă formația noastră a reușit să revină pe tabelă.

Daniel Birligea (CFR Cluj) și David Miculescu (UTA) sunt fotbaliștii care au marcat în finalul meciului și au stabilit scorul final, 2-1 în favoarea României.

Florin Bratu își felicită jucătorii pentru atitudine

Selecționerul Florin Bratu s-a declarat încântat de atitudinea pe care au avut-o elevii săi în a doua jumătate a meciului, când au și reușit să întoarcă rezultatul stabilit la finalul primelor 45 de minute. Antrenorul a recunoscut, însă, că prima repriză l-a nemulțumit, catalogând-o drept „modestă”.

Selecționerul echipei naționale Under 21 a României spune că aplaudă această victorie, cu toate că este vorba despre un meci de pregătire, deoarece are nevoie de o atmosferă pozitivă în vestiar.

Florin Bratu a acuzat, însă, numărul mare de indisponibili din bazinul de jucători pe care îl are în vedere pentru România U21.

„Sincer, după ce am făcut o primă repriză modestă, am încercat la pauză să reglăm lucrurile și eu cred că am reușit. Cei care au intrat au făcut-o bine. Cred că ne lipsesc undeva la șapte jucători. Nu e ușor, dar mă bucur că jucătorii au simțit că trebuie să aibă orgoliu și să accelereze și în momentele când nu mai stau atât de bine fizic.

Pentru mine sunt importante, pe lângă joc, și rezultatele, pentru a avea o atmosferă cât mai bună”, a declarat Florin Bratu la finalul întâlnirii dintre România U21 și Finlanda U21, câștigată de formația noastră cu 2-1.

Publicat: 25 03. 2022, 19:40