„Fericire”, cuvântul de ordine după primul meci sub tricolor: Dennis Man, jovial: „O seară minunată pentru mine, de asta m-am apucat de fotbal!”

Dennis Man (19 ani) a debutat la echipa națională mare a României sub bagheta lui Cosmin Contra. „Guriță” l-a trimis în teren pe finalul victoriei cu Suedia, 1-0 pe „Ion Oblemenco”, iar fotbalistul FCSB a avut și o șansă mare să înscrie chiar la primul meci sub tricolor. A ratat, dar speră să mai aibe astfel de șanse și s-a declarat extrem de fericit pentru primele sale minute în tricoul naționalei.

„O seară minunată pentru mine, sunt foarte fericit că am reușit să debutez. Îmi dă încredere, sper ca pe viitor să fiu conovcat din nou, să joc din ce în ce mai bine. Nu mi-au tremurat genunchii, e un vis devenit realitate și mă face să muncesc mai mult. Sunt extrem de fericit pentru că am câștigat, sperăm să continuăm pe aceeași linie, să ne îmbunătățim jocul și să demonstrăm că suntem o echipă valoroasă.

Speram (n.r. – să debuteze), de asta muncesc zi de zi, de asta mă antrenez. Speram să debutez și vreau să-i mulțumesc lui Mister pentru că mi-a dat șansa asta. O atmosfera ca asta te face să te simți fotbalist. Asta e, trebuie să ne adaptăm la orice teren,  trebuie să jucăm fotbal în orice condiții.

Mi-a sărit fix când am vrut să lobez portarul (n.r. – mingea), vedem la următorul meci, dacă voi mai avea șansa să fiu convocat, dacă voi mai avea ocazii”, a spus Dennis Man, după meci, la Pro X.

Dorin Rotariu a marcat, în minutul 57, singurul gol al meciului din Bănie. România a obținut un succes și în Israel, 2-1, la Netanya.

Publicat: 27 03. 2018, 23:44
Actualizat: 28 03. 2018, 00:17