Fază horror în România U21 – Irlanda de Nord U21. Dennis Man a stat 5 minute pe jos după ce a fost făcut K.O.

Echipa naţională sub 21 de ani a României se află la egalitate cu reprezentativa similară a Irlandei de Nord, scor 0-0, la pauza meciului care se dispută pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, din Voluntari, în preliminariile EURO 2021. Din minutul 38, oaspeţii evoluează în inferioritate numerică.

În minutul 38, Dennis Man a fost lansat bine în adâncime, dar s-a ciocnit cu portarul Conor Hazard, în apropierea careului mare. Cei doi au petrecut aproximativ trei minute pe gazon, primind îngrijiri medicale. În cele din urmă, după apariţia vizibilă a sângelui pe faţa românului, portarul Irlandei de Nord a fost eliminat direct de arbitru.

Selecţionerul oaspeţilor a fost nevoit să îl scoată pe mijlocaşul Ethan Galbraith, în locul său intrând portarul de rezervă, Liam Hughes.

Din lovitura liberă rezultată, Andrei Ciobanu a trimis un şut puternic, de la distanţă, însă portarul intrat pe teren a respins in extremis.

Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a aparţinut celor din Irlanda de Nord. În minutul 45+4, Shayne Lavery a fost găsit excelent în apropierea porţii, însă şutul său a trecut puţin pe lângă poarta lui Andrei Vlad. La faza imediat următoare, România a cerut lovitură de la 11 metri pentru o intervenţie asupra lui Ciobanu, în careu, însă arbitrul a dictat doar corner.

La ora transmiterii acestei ştiri, România U21 evoluează împotriva Irlandei de Nord U21, pe stadionul Anghel Iordănescu, din Voluntari, în preliminariile EURO 2021.

Publicat: 14 10. 2019, 21:27