Faza controversată care poate costa România calificarea la EURO! Arbitrul nu a dat penalty și nu a cerut nici verificare VAR, deși hențul fotbalistului din Belarus e cât se poate de clar | VIDEO

În primele 20 de minute ale meciului dintre Belarus și România a apărut și prima fază controversată a întâlnirii de la Budapesta.

Partida dintre Belarus și România s-a disputat joi seară, în Budapesta, în cadrul rundei a șaptea a Grupei I din preliminariile Campionatului European 2024 și s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

În minutul 17 al acestei întâlniri, Nicolae Stanciu a executat un corner, Andrei Burcă a interceptat cu capul, iar mingea l-a lovit în mână pe Denis Polyakov, fundașul central bielorus în vârstă de 32 de ani.

Arbitrul Espen Eskas nu a oprit jocul și nici oficialii din camera VAR nu au intervenit la această fază, deși reluările arată cum mingea îl lovește în mână pe jucătorul gazdelor și ar fi putut acorda lovitură de la 11 metri pentru România.

• Vezi AICI VIDEO cu faza hențului din meciul Belarus – România!

Echipele de start în Belarus – România:

BELARUS: 12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich-cpt., 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoi – 11. Morozov
Rezerve: 1. Kudravets, 16. Rudzenok – 3. Parkhomenko, 8. Karpitski, 10. Bakhar, 13. Bocharov, 14. Karpovich, 17. Gromyko, 18. Malkevich, 21. Borodin, 22. Pavlovets, 23. Antilevski
Selecționer: Carlos Alos Ferrer

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 20. Man, 7. Alibec, 9. Drăguș.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Stadion: „Szusza Ferenc” (Budapesta)
Capacitate: 13.501 (se va juca fără spectatori)

Arbitru: Espen Eskas. Asistenți: Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toți din Norvegia) Arbitru VAR: José Luis Munuera. Asistent VAR: Guillermo Cuadra (ambii din Spania)

Sursă foto: Captură Antena 1

Publicat: 12 10. 2023, 22:15
Actualizat: 12 10. 2023, 23:39