EXCLUSIV | Maltezii au „sărbătorit” înfrângerea cu burgeri, la 3:00 dimineata, pe aeroport. VIDEO

This browser does not support the video element.

România a învins, duminică, la Ploiești, 1-0, Malta, în etapa a șasea a grupei F din preliminariile EURO 2020.

Golul a fost marcat de Pușcaș, în minutul 47, cu o lovitură de cap, după o centrare din corner a lui Ianis Hagi, dar în minutul 11, reușita lui Răzvan Marin a fost anulată pentru ofsaid. De asemenea, în minutul 88, maltezii au punctat, însă s-a semnalat o poziției neregulamentară.
Cert e că până să se îmbarce în aeronavă, pentru a ajunge în țara natală, fotbaliștii maltezi au „sărbătorit” înfrângerea cu burgeri, la 3:00 dimineata, pe aeroportul Henri Coandă din Otopeni.

După acest rezultat, Malta e pe locul cinci în Grupa F, cu e puncte. VEZI SITUAȚIA ROMÂNIEI ÎN CLASAMENT

Slecționerul Maltei, Raymond Farrugia, a explicat după partida cu România că echipa sa ar fi meritat să obțină un rezultat de egalitate.

„Sunt foarte dezamăgit, la cum am jucat, fără îndoială că meritam un punct. Am surprins pe foarte multă lume cu jocul nostru. Până la urmă, o înfrângere e o înfrângere, mâine toată lumea va ști doar rezultatul final, faptul că am pierdut cu 0-1. Mergem mai departe cu proiectul nostru, vom folosi mulți jucători tineri, acesta este viitorul fotbalului maltez, credem în ei.

Prefer să sufăr acum și să mă bucur mai târziu. Cred că performanța jucătorilor mei a fost de un înalt nivel, am putut ține ritmul până la final, nu le pot cere mai mult. Într-un an de când sunt în funcție, s-au schimbat multe lucruri la naționala Maltei. Avem un grup de jucători tineri, dar și cu expriență, avem un foarte bun staff tehnic, avem susținerea federației, care este lucrul cel mai important. Avem un proiect căruia îi trebuie timp să reușească, nu poate fi pus în aplicare peste noapte. Trebuie să avem răbdare, construim încet, peste un timp publicul maltez va fi foarte fericit. Ceea ce a fost pozitiv astăzi a fost să văd suporterii României aplaudându-ne și încurajându-ne după performanța noastră. Este fantastic, jucând în deplasare la o echipă mare ca România. Trebuie să fim mândri”, a declarat Farrugia.

Publicat: 09 09. 2019, 09:54
Actualizat: 09 09. 2019, 09:59