„Era frustrant să nu câștigăm!”. Căpitanul tricolorilor mici, sincer: „Am fost triști când am auzit că am bătut Ucraina”

Naționala U19 a obținut o victorie extrem de important, 2-1 cu Seudia la Ploiești, și e la un pas de calificarea la Euro 2018. Tricolorii au avut puterea să revină deși au fost conduși, iar căpitanul Vlad Dragomir a spus că ar fi fost frustrant să nu câștige contra nordicilor deoarece în amicale aveam două victorii. Fotbalsitul lui Arsenal nu s-a plâns de starea gazonului, deși terenul a fost execrabil pe „Ilie Oană”.

„A fost un meci foarte greu, dar am dominat și am învins până la urmă. Bătusem de două ori în amicale Suedia și era frustrant să nu o facem și într-un oficial. Sincer am fost triști când am auzit că a bătut Ucraina (n. red –  Ucraina a învins Serbia în prelungiri, scor 2-1, în primul meci jucat sâmbătă la Ploiești). Nu trebuie să ne văităm nici de teren, e bine că am câștigat. Până la urmă și adversarul tot aici joacă.

Înainte cu o zi de a veni aici am jucat contra lui Joseph Colley (nr. mijlocaș), într-un meci cu Chelsea. Am bătut și atunci. A fost greu în 10, dar am demonstrat ce forță de grup avem”, a spus Vlad Dragomir.

Tudor Băluță (32) și Alex Mățan (57) au adus victoria naționalei lui Adrian Boingiu, după ce Bergvist a deschis scorul în minutul 4. Pentru naționala U19 urmează ultimul meci din grupa Turneului de Elită, cu Ucraina, pe 27 martie, fiindu-i suficient un egal pentru calificarea la Euro 2018.

În prima partidă, disputată tot la Ploiești, România a învins reprezentativa Serbiei, 4-0.

Publicat: 25 03. 2018, 08:19
Actualizat: 25 03. 2018, 08:20