Eduard Radaslăvescu și Robert Mustacă, eroii României U20 în meciul cu Polonia U20! Ce spun marcatorii golurilor după un nou succes pe teren propriu

Robert Mustaca se bucura dupa un gol marcat in meciul amical de fotbal dintre Romania U20 si Polonia U20, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, joi 11 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Eduard Radaslăvescu și Robert Mustacă au adus victoria României U20 în fața Poloniei U20, într-un nou amical tranșat în favoarea lor de elevii lui Bogdan Lobonț.

Echipa națională U20 a României a reușit să se impună cu 2-1 în fața reprezentativei similare a Poloniei în meciul găzduit de stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari. Golurile formației noastre au fost semnate de Eduard Radaslăvescu și Robert Mustacă, dar primul dintre ei a și greșit la golul oaspeților, când a comis un fault în propria suprafață de pedeapsă.

Pentru România Under 20 urmează un meci foarte greu în deplasare, împotriva Italiei, pe 15 noiembrie.

Eduard Radaslăvescu și Robert Mustacă, eroii României U20

Victoria obținută de România U20 în fața Poloniei U20 li se datorează în mare măsură lui Eduard Radaslăvescu și Robert Mustacă, jucătorii care au reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor. Primul dintre ei, care a înscris un gol superb și împotriva Cehiei U20, a deschis scorul în prima repriză după ce Grosu s-a descurcat admirabil la mijlocul terenului și l-a lăsat singur cu portarul oaspeților, pe care l-a executat pe jos.

Cu 10 minute înainte de final, Robert Mustacă a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid și l-a păcălit pe Tobiasz, care a scos mingea din plasă.

Eduard Radaslăvescu recunoaște eroarea comisă în finalul primei reprize, când a faultat în careu și le-a permis polonezilor să restabilească egalitatea. „A fost o neglijență din partea mea. Avem trei victorii din trei la Voluntari. Acum, cu Italia, trebuie să mergem și să obținem un rezultat bun.

(n.r. Mai rămâi mult timp la Under 20?) Nu depinde de mine, eu încerc să dau totul la fiecare meci pentru România și Dumnezeu știe. Încerc să dau totul în fiecare zi și să fiu cel mai bun”, a declarat Radaslăvescu.

Marcatorul golului victoriei din minutul 80, Robert Mustacă, spune că jucătorii noștri au un mare avantaj deoarece mulți se cunosc deja de la echipele de club. „A fost un meci foarte bun, începem să ne cunoaștem din ce în ce mai bine. Suntem foarte mulți jucători care am mai jucat împreună și la echipele de club. Încerc să evoluez de la zi la zi, să îmi reprezint țara așa cum trebuie”, a declarat Mustacă după meci.

Publicat: 11 11. 2021, 21:29