Edi Iordănescu, răspuns pentru Octavian Popescu după ce atacantul lui FCSB a cerut câteva minute la națională: „Eu mă gândeam la mai mult! Dacă vrea doar atât, mai reducem”

Edward Iordanescu, Octavian George Popescu si Mihai Stoica la schimbare in meciul de fotbal dintre FCSB si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 12 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Edi Iordănescu, noul selecționer al echipei naționale de fotbal a României, a susținut o conferință de presă premergătoare partidei amicale cu Grecia și a vorbit despre Octavian Popescu, atacantul în vârstă de 19 ani al lui FCSB.

Partida amicală dintre România și Grecia se va disputa vineri, 25 martie, de la ora 20:15, pe Stadionul Steaua, și va marca debutul lui Edi Iordănescu pe banca tehnică a primei reprezentative. Ulterior, tricolorii vor mai avea un meci de verificare în Israel, pe 29 martie.

După ce a aflat că a fost convocat la prima reprezentativă, Octavian Popescu și-a exprimat public dorința de a juca 5-10 minute în tricoul echipei naționale.

Edi Iordănescu, răspuns pentru Octavian Popescu după ce atacantul lui FCSB a cerut minute la națională

Auzind această declarație, Edi Iordănescu s-a amuzat la conferința de presă și a transmis că el se gândea să îi ofere mai multe minute lui Octavian Popescu.

„Eu mă gândeam la mai mult pentru el. Dacă el vrea doar zece minute, atunci poate îi mai reducem din ele. E un jucător cu care am lucrat, pe care îl știu foarte bine, foarte talentat. A fost adus pentru că merită, a reclamat asta prin evoluțiile lui. Are un progres fantastic, știu ce potențial are. Mai sunt și alții în Liga 1 și nu numai care au atras atenția, dar trebuie și ei să aibă continuitate așa cum a avut Tavi în ultima perioadă.

La fel cum e și cazul lui Radu Drăgușin, la care am identificat mult potențial, sunt jucători pe care vrem să îi câștigăm pentru perspectivă, încercăm să îi integrăm, încercăm să îi băgăm în atmosfera grupului, să îi pregătim pentru ce urmează, să capete experiență, să se familiarizeze cu ceea ce se întâmplă echipa națională și, bineînțeles, după aceea depinde de ei dacă vor confirma”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă.

„Sunt foarte fericit că am câştigat şi sunt fericit că a venit şi convocarea. Sper să joc bine şi acolo. Mă aşteptam să fiu convocat, dar nu aşa repede. Toată lumea m-a felicitat şi îi mulţumesc domnului selecţioner. Ar fi important să intru să joc 5-10 minute. O să încerc un şut, sigur”, a spus Octavian Popescu, după FC Argeș – FCSB 2-3.

Publicat: 24 03. 2022, 15:27
Actualizat: 24 03. 2022, 15:28