Edi Iordănescu, foc și pară după egalul României din Israel! Selecționerul și-a pierdut cumpătul: „Mi s-au pus vorbe în gură! Îmi asum tot, criticați-mă pe mine!”

Edward Iordanescu reactioneaza in meciul amical de fotbal dintre Romania si Grecia, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, vineri 25 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

România n-a bătut-o nici pe Israel! Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar Edi Iordănescu i-a taxat pe contestatari.

Selecționerul României a lăudat jocul echipei din prima repriză și a dat vina apoi pe problemele de lot.

În primul meci cu Edi Iordănescu pe bancă, România a pierdut cu Grecia, scor 0-1.

Edi Iordănescu, furios după remiza României: „Mi s-au pus vorbe în gruă, sprijiniți echipa!”

Edi Iordănescu a părut marcat de problemele mari pe care le-a avut, mai ales după partida cu Grecia. Selecționerul cere „front comun” înaintea meciurilor oficiale din Liga Națiunilor.

„E final de acțiune. Știți prin ce am trecut, așa că salut efortul echipei. Am arătat în multe momente bine și puteam să plecăm cu un rezultat care conta pentru moral, dacă eram mai atenți. Două adversare extrem de competitive. Israel, o echipă cu multă calitate. O prima repriză foarte bună. Apoi, am pierdut energie, din agresivitate, am pierdut teren. La ce probleme am avut, mă așteptam la asta.

Nu uitați că am avut ocazie de 3-0, am avut și alte ocazii mari în repriza a doua. Din păcate, plecăm cu un egal și sper să terminăm cu momentele de naivitate. Am avut nopți albe. Știu calea, cred în potențialul echipei, am arătat că avem mijloace. Trebuie să facem front comun, așa că să mă criticați pe mine. Eu sunt pregătit, îmi asum tot, dar hai să fim obiectivi. Pleacă Iordănescu, vine altcineva și tot așa. Eu cred că echipa va arăta altă forță, dar îi trebuie sprijin, suport. Mi s-au pus vorbe în gură, dar sprijiniți echipa”, a spus Edi Iordănescu, la Pro X.

Publicat: 29 03. 2022, 23:04
Actualizat: 29 03. 2022, 23:12