Dumitru Dragomir nu dă vina pe Mirel Rădoi pentru eșecul echipei naționale, dar îi atrage atenția: „A început prea de sus” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a vorbit despre Mirel Rădoi și eșecul echipei naționale în amicalul cu Georgia.

România și Georgia s-au întâlnit în cadrul unui meci amical încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1. Georgienii au deschis scorul în minutul 61, prin reușita lui Mikautazde, și au dus scorul la 2-0, în minutul 72, prin Aburjania. Andrei Ivan a redus din diferență, în minutul 78.

Acesta a venit după înfrângerea în fața Armeniei, din Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial, scor 2-3.

Dumitru Dragomir nu dă vina pe Mirel Rădoi pentru eșecul echipei naționale

Dumitru Dragomir îi ia apărarea lui Mirel Rădoi, însă îi transmite să nu mai facă experimente cu jucători la echipa națională.

„N-aș pune vina numai pe Mirel Rădoi și nu aș vrea să îl lovesc pe el. E tânăr, e la început de carieră, s-ar putea să reușească, s-ar putea să nu. A început prea de sus. Dar îmi place de el. El trebuie să termine cu căutările. Dacă întrebi pe cineva care e echipa noastră națională, nu știi să îi spui un prim 11.

S-ar putea să aibă dreptate, dar nu și la selecție. Aici intervine valoarea jucătorilor. De asta spun să nu îl lovim pe Rădoi din toate direcțiile. El greșește la selecție. Nu poți să joci cu Marin în fața fundașilor centrali, nu dă cu capul, nu face alunecări. Alt mijlocaș care nu scoate nicio minge de la adversari… spuneți-mi altul în afară de Hagi. Distanța dintre fundașii centrali era așa mare, păi, puteau să ne mai dea 3-4”, a spus Dumitru Dragomir, la ProSport Live.

Înaintea următoarelor meciuri din calificările la Cupa Mondială, România mai are de disputat o partidă de verificare cu Anglia, programată duminică, 6 iunie, de la ora 19:00, pe Stadionul Riverside, din Middlesbrough.

Publicat: 03 06. 2021, 19:40
Actualizat: 04 06. 2021, 00:34