Dumitru Dragomir, încântat de Denis Alibec, după Islanda – România 0-2: „El ne-a învățat să jucăm așa. E fotbalist, dă-l încolo!” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a vorbit în exclusivitate în cadrul emisiunii ProSport Live despre prestația României în meciul cu Islanda, câștigat cu scorul de 2-0.

Islanda și România s-au întâlnit la Reykjavik, în cadrul preliminariilor Campionatului Mondial 2022, iar tricolorii lui Mirel Rădoi s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile înscrise de către Dennis Man, în minutul 47, respectiv Nicolae Stanciu, în minutul 83.

Dumitru Dragomir s-a declarat încântat de prestația lui Denis Alibec, atacantul în vârstă de 30 de ani al lui CFR Cluj, care a ieșit însă accidentat de pe teren, în minutul 76, când a fost înlocuit cu Jovan Markovic (20 de ani).

Dumitru Dragomir, încântat de Denis Alibec, după Islanda – România 0-2

În ceea ce privește postul lui Mirel Rădoi, Dumitru Dragomir este convins că selecționerul își va duce contractul la bun sfârșit.

„Mi-au plăcut Nedelcu, a liniștit jocul la mijloc, și Stanciu, în mod deosebit. Și Alibec, cât a jucat, trăsnet a jucat! Stăm destul de rău în apărare. Nu înțeleg de ce nu îl bagă pe Sorescu fundaș dreapta. În rest, când câștigi nu poți să critici. Nu putem spera la o calificare, asta e părerea mea. Avem meciuri grele. Ăsta nu a fost un meci greu. Dacă era vreo 4-0 nici nu era mult.

Nu, nu e în pericol postul lui Rădoi. Așteaptă să se termine contractul. Face experimente. Astăzi a făcut câteva lucruri bune. Eu nu m-am gândit la Nedelcu ăsta. Știa când să forțeze atacul. Și am mai observat o chestie: spațiile dintre linii foarte mici. Așa trebuie să joace.

Nu e neapărat nevoie să joci cu vârf de atac dacă ești o echipă inteligentă. Noi nu am știut să jucăm până acum cu vârf. Ne-a învățat Alibec. E fotbalist, dă-l încolo!”, a spus Dumitru Dragomir, la ProSport Live.

Programul meciurilor echipei naționale din luna septembrie

• 2 septembrie: Islanda – ROMÂNIA, ora 21:45 – Laugardalsvollur (Reykjavik)
  • 5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
  • 8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje)

În această campanie de calificare, România a înregistrat o victorie, scor 3-2, cu Macedonia de Nord și două înfrângeri, 2-3 cu Armenia și 0-1 cu Germania.

Publicat: 03 09. 2021, 00:00
Actualizat: 03 09. 2021, 12:09