Dumitru Dragomir îi face praf pe „tricolori” după remiza cu Israel. „Cred că 3-4 trebuie să-și ia viteză! Nu sunt de echipa națională!”

George Puşcaş, Vlad Chiricheş, Adrian Rus si Andrei Rațiu in meciul amical de fotbal dintre Romania si Grecia, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, vineri 25 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dumitru Dragomir (75 de ani) îi face praf pe „tricolori” după remiza înregistrată de echipa națională a României cu reprezentativa Israelului.

Partida amicală Israel – România s-a terminat la egalitate, scor 2-2, iar Dumitru Dragomir, fostul președinte al LPF, a răbufnit.

Dumitru Dragomir a analizat jocul „tricolorilor” din meciul de verificare cu Israel și crede că trei sau patru jucători nu ar mai fi trebuit să fie convocați la prima reprezentativă de către Edi Iordănescu.

Dumitru Dragomir îi face praf pe „tricolori” după remiza cu Israel

De partea cealaltă, Dumitru Dragomir a ținut să îi laude pe Darius Olaru, Alexandru Cicâldău, Valentin Mihăilă, Dennis Man și Marius Marin.

„Prima repriză nu a fost rea. Nici a doua doua nu a fost, dar după ce a făcut schimbările, lucrurile s-au bramburit. Am scos un rezultat bun pentru că au băgat fotbaliști care pot alerga. Altfel, virtuți tehnice nu prea am avut. Cred că Edi Iordănescu are acum cei 15-16 jucători pe care trebuie să mizeze. Cred că 3-4 trebuie să își ia viteză. Nu sunt de echipa națională. Nu le dau numele, nu vreau să le fac rău.

A mizat pe unii care au alergat formidabil. Olaru și Cicâldău au jucat foarte bine, Mihăilă și Man foarte bine și ei. Marius Marin a jucat și el bine în fața fundașilor centrali. Bordeianu nu are ce să caute acolo. Acolo s-a pierdut meciul! Rus nu are ce să caute la mijlocul terenului, îi pune piedică mingea. El e jucător de viitor, bun ca fundaș central, nu ca altceva.

Octavian Popescu nu a intrat rău, nici Alibec nu a fost rău. Dar s-a bramburit mijlocul terenului după pauză. Schimbarea lui Chiricheș a slăbit echipa”, a spus Dumitru Dragomir, la GSP Live.

Publicat: 30 03. 2022, 10:05
Actualizat: 30 03. 2022, 10:06