Doar un miracol ne mai ajută să câștigăm grupa! Serbia a învins Muntenegru și în ultima etapă primește vizita Lituaniei. Cum arată clasamentul

Serbia a învins Muntenegru, scor 2-1, iar România are nevoie de un miracol pentru a mai termina grupa din Liga Națiunilor pe prima poziție. În ultima etapă, Serbia primește vizita Lituaniei, care nu a obținut niciun punct după patru etape.

Liderul a început perfect partida de la Belgrad, iar Ljajic și Mitrovic au marcat la un interval de doar două minute. Mitrovic putea duce scorul la 3-0 în minutul 38, dar a irosit o lovitură de la 11 metri, pe care a încercat să o transforme cu o scăriță. Mingea s-a dus peste poartă, cumva în stilul lui Gicu Grozav din meciul de Cupă de la Miercurea Ciuc. Mugosa a redus din diferență în minutul 70, iar oaspeții au presta pentru final în speranța că pot obține măcar un punct. Jovovic a trecut pe lângă egalare în minutul 84, când portarul Rajkovic a scos din vinclu execuția mijlocașului advers.

S-a terminat 2-1 pentru Serbia, care a ajuns la 11 puncte. Muntenegru rămâne pe locul 2, cu șapte puncte. Înaintea meciului cu Lituania, România se află pe locul 3, cu șase puncte. În cazul unui succes, tricolorii vor reveni la două puncte în spatele Serbiei, dar în ultima etapă ne așteaptă un meci „de foc”: deplasarea din Muntengru. Cel mai probabil partida de la Podgorica va desemna echipa care încheie grupa pe locul secund, deoarece e greu de crezut că Serbia se mai poate încurca contra Lituaniei.

Publicat: 17 11. 2018, 17:58
Actualizat: 17 11. 2018, 17:59