Dennis Man, la al doilea gol în tricoul echipei naționale! Atacantul Parmei a deschis scorul în Islanda – România | VIDEO

Dennis Man, atacantul în vârstă de 23 de ani al Parmei, a deschis scorul în meciul dintre Islanda și România.

Islanda și România s-au întâlnit la Reykjavik, în cadrul preliminariilor Campionatului Mondial 2022, iar tricolorii lui Mirel Rădoi s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile înscrise de către Dennis Man, în minutul 47, respectiv Nicolae Stanciu, în minutul 83.

În cel de-al zecelea meci al său la prima reprezentativă, Dennis Man a reușit cel de-al doilea său gol în tricoul României, după cel înscris în poarta Maltei, în iunie 2019, scor 4-0, în preliminariile Campionatului European 2020.

Dennis Man, gol în Islanda – România

În minutul 47, Nicolae Stanciu a realizat o acțiune individuală superbă, și-a driblat adversarii, a pătruns în careu și a șutat, însă mingea a fost deviată de către Ingi Bjarnason.

Balonul a ajuns astfel la Dennis Man, fiind omul potrivit la locul potrivit, care a îndeplinind doar o formalitate, șutând simplu direct în poarta islandezilor.

• Vezi AICI VIDEO cu golul înscris de către Dennis Man în Islanda – România!

Dennis Man s-a bucurat alături de colegi pentru golul înscris în Islanda și a fost aplaudat de către selecționerul Mirel Rădoi pentru reușita sa.

Echipele de start în Islanda – România

ISLANDA: Runarsson – Saevarsson, Hermansson, I. Bjarnason, Thorarinsson – B. Bjarnason, Palsson, Baldursson – J. Gudmundsson, Kjartansson, A. Gudmundsson
Rezerve: Halldorsson, Gunnarsson – Fjoluson, Sigurdsson, Arnason, Johannesson, Anderson, Sampsted, Thorsteinsson, Helgason, Gudjonhsen, Skulason
Selecționer: Arnar Vidarsson

ROMÂNIA: Niță – Rațiu, Chiricheș, Nedelcearu, Camora – Stanciu, Nedelcu, Cicâldău – Man, Alibec, Sorescu
REZERVE: Vlad, Aioani – Cordea, Toșca, Manea, Markovic, Hagi, Rotariu, M. Marin, Rus, R. Marin, Olaru
Selecționer: Mirel Rădoi

Programul meciurilor echipei naționale din luna septembrie

• septembrie: Islanda – ROMÂNIA, ora 21:45 – Laugardalsvollur (Reykjavik)
  • 5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
  • 8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje)

În această campanie de calificare, România a înregistrat o victorie, scor 3-2, cu Macedonia de Nord și două înfrângeri, 2-3 cu Armenia și 0-1 cu Germania.

Publicat: 02 09. 2021, 23:02
Actualizat: 02 09. 2021, 23:50