Accidentat, Denis Alibec a părăsit terenul în minutul 76 al meciului din Islanda. Mirel Rădoi e îngrijorat: „E destul de grav!”

Denis Alibec in meciul de fotbal dintre Romania si Austria, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, miercuri 14 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Cu numai un sfert de oră înaintea fluierului de final în Islanda – România, atacantul Denis Alibec a acuzat probleme medicale și a fost înlocuit de selecționerul Mirel Rădoi cu Jovan Markovic, care îmbracă pentru prima oară tricoul reprezentativei.

UPDATE ora 00:37. Selecționerul Mirel Rădoi a dezvăluit, în conferința de presă susținută după meci, că accidentarea suferită de Denis Alibec în meciul cu Islanda, câștigat de „tricolori” cu scorul de 2-0, este destul de gravă. Încă nu se știe cât va lipsi de pe teren jucătorul lui CFR Cluj.

Vârful de atac al celor de la CFR Cluj a părăsit terenul în minutul 76 al întâlnirii din Islanda, acuzând dureri la coapsa piciorului stâng. Fotbalistul nu a mai putut să continue, astfel că stafful României s-a orientat rapid și l-a aruncat în luptă pe debutantul Jovan Markovic. Denis Alibec a fost scos de pe teren și colegii au cerut imediat introducerea unui alt jucător pe teren. Portarul Florin Niță a făcut semne disperate către banca tehnică prin care îi cerea lui Mirel Rădoi să realizeze mai repede schimbarea.

Denis Alibec a părăsit terenul accidentat

Atacantul naționalei noastre nu a mai putut să continue jocul din Islanda, unde a fost titular și a rezistat până în minutul 76, când România conducea cu 1-0. A acuzat dureri la piciorul stâng, iar selecționerul Mirel Rădoi l-a înlocuit imediat cu Jovan Markovic, aflat la primul meci pentru România.

În sezonul 2021 – 2022, Denis Alibec a adunat nouă meciuri în tricoul lui CFR Cluj, în toate competițiile, a dat două goluri și a oferit o pasă decisivă. Acesta a ajuns la campioana României sub formă de împrumut, de la Kayserispor, dar ardelenii pot activa clauza de cumpărare la finalul ediției actuale.

Denis Alibec s-a mai accidentat și la începutul lunii august, la meciul jucat de CFR Cluj cu Young Boys Berna în preliminariile UEFA Champions League. Atacantul în vârstă de 30 de ani a rezistat atunci pe teren doar 22 de minute, iar în urma unui RMN a aflat că a suferit o ușoară întindere în zona inghinală, un loc în care a mai fost operat în Turcia.

Publicat: 02 09. 2021, 23:36
Actualizat: 03 09. 2021, 00:53