Deja-vu spaniol. Incredibil! De peste jumătate de secol n-a mai încasat România patru goluri într-o repriză

România a primit patru goluri în prima repriză a meciului cu Spania, de pe Wanda Metropolitano, din preliminariile pentru Euro 2020. Nu s-a mai întâmplat de 57 de ani ca România să încaseze patru goluri într-o singură repriză și, culmea, tot împotriva Spaniei a fost această „ispravă”.

Tricolorii lui Contra s-au deplasat la Madrid pentru un meci mai mult de vacanță, după ce am ratat orice șansă de a se califica la Euro 2020 prin preliminarii, iar acest lucru s-a simțit și în atitudinea fotbaliștilor pe teren. Net superiori la capitolul valoare, spaniolii au fost peste români și la determinare și atutdine, reușind să marcheze de patru ori în 45+1 de minute.

Fabian Ruiz a deschis scorul în minutul 8, apoi Gerard Moreno, în minutele 33 și 43, și autogolul lui Rus din minutul 45 au făcut ca tabela să arate 4-0 la pauză pentru Spania, pe Wanda Metropolitano. Tot Spania e ultima echipă care a reușit să-i marcheze patru goluri României într-o repriză, în 1962, pe 1 noiembrie, într-un meci încheiat 6-0 în preliminariile Campionatului European.

Toate partidele de-a lungul timpului, într-o ordine cronologică, în care naționala României a primit în prima repriză cel puțin 4 goluri:

• 21.07.1930 Montevideo: URUGUAY – ROMÂNIA 4-0 (4-0) t.f. CM
    02.10.1932 București: ROMÂNIA – POLONIA 0-5 (0-4) amical
    14.07.1940 Frankfurt/Main: GERMANIA – ROMÂNIA 9-3 (4-0) amical
    30.09.1945 Budapesta: UNGARIA – ROMÂNIA 7-2 (5-2) amical
    01.11.1962 Madrid: SPANIA – ROMÂNIA 6-0 (4-0) prel. CE
Publicat: 18 11. 2019, 22:59