Declarația sinceră a lui Keșeru: „Mă întrebam, la un moment dat, ce trebuie să fac ca să marchez!?”. Cum am ajuns să înscriem în minutul 91

România a terminat la egalitate meciul cu reprezentativa Finlandei, scor 1-1, gol marcat de Hoban, după o primă repriză în care tricolorii au ratat cât pentru toate meciurile din aceste preliminarii. Tricolorii nu au reușit să se ridice la nivelul celor peste 54.000 de suporteri care au făcut o atmosferă senzațională și au reușit să doboare recordul de audiență, înregistrat în 2012, la meciul cu Olanda (1-4).

Atacul tricolor a reușit să creeze pericol continuu asupra porții apărate de Hradecky. Keșeru, Bogdan Stancu și Torje au fost cei mai periculoși oameni din tabără lui Anghel Iordănescu, dar le-a lipsit luciditatea în fața porții. Actualul jucător al bulgarilor de la Ludogoreț și-a început seria ratărilor chiar în primul minut al partidei, când a reluat cu capul din trei metri, chiar în apăratorul advers.

„Din păcate, nu am reușit să înscriem mai devreme și am avut mari emoții pe final. Am avut 10-15 minute în care ei și-au creat multe ocazii. Și noi am reușit să ne creem multe situații de a marca, dar am avut ghinion. Mă întrebam la un moment dat, ce trebuie să fac că să marchez, e frustrant sa ai atătea ocazii și să nu reușești să înscrii. După prima repriză nu mă găndeam niciodată că nu vom câștiga. Vom merge în Feroe la fel de motivați, cu un singur obiectiv: victoria. Sper să sparg gheața în ultimul meci”, a declarat Keșeru, imediat după încheierea partidei, pentru TVR.

Tricolorii au spart gheața și au reușit totuși să marcheze, după ce au depășit recordul negativ, de 413 minute fără gol, care data din anii ’40. Hoban a înscris un gol pe care-l vor ține minte mulți ani de acum înainte. Maxim și Andone, jucătorii introduși de Anghel Iordănescu în repriza a doua, au construit o fază la marginea careului advers, al doilea a șutat, Hradecky a respins și, pe fază, fostul mijlocaș al Petrolului a înscris din doi metri, cu poarta goală.

• Golul mijlocașului în vârstă de 32 de ani este cu atât mai important, cu cât nu mai trebuie să așteptăm jocul rezultatelor. O victorie în Feroe ne-ar asigura biletele de participare la Campionatul European din Franța, îndiferent de rezultatul care se va înregistra în meciul dintre Grecia și Ungaria.
  • Arbitrul partidei, Craig Thompson (42 de ani), ne-a iertat de o lovitură de pedeapsă în minutul 71, după faultul făcut de Dragoș Grigore asupra „decarului” finlandez, Teemu Pukki.
  • După etapa cu numărul nouă din preliminariile de calificare la EURO 2016, naționala pregătită de Anghel Iordănescu se menține pe locul al doilea, la un punct în fața Ungariei și la trei în spatele celor din Irlanda de Nord, care a obținut calificarea cu o etapă înaintea finalului grupei preliminare.