DEBUT LA MAX

Mult așteptata apariție a lui Max Nicu într-un meci al naționalei României s-a produs miercuri seară, la Klagenfurt, într-o seară pe care nu o vom uita prea curând.

Trimis în tribună la partida cu Serbia, miercuri la prânz Max a avut surpriza să afle că va lua loc pe banca de rezerve. S-a uitat ușor încurcat la Bourceanu, prietenul său cel mai bun de la lot, parcă cerându-și scuze că-l va lăsa singur în tribună. „Baftă multă!“, i-a transmis gălățeanul, făcându-i cu ochiul.

Păcăleală de 1 aprilie

La încălzire a rămas uluit atunci când și-a auzit numele din tribune. Iar aplauzele i-au dat încredere. A început meciul și s-a așezat pe bancă. După primele 20 de minute a fost trimis la încălzire de selecționer. A sperat să intre la pauză, căci era clar că ceva nu mergea în jocul nostru. Austriecii conduceau cu 2-1, nu era bine.

În minutul 65 tot la încălzire era. „Nicule, hai mai repede, Nicule! Hai că intri“, s-a auzit de pe bancă. A tresărit, a făcut un semisprint spre banca de rezerve, dar s-a calmat repede. Pițurcă îl chemase pe Marius Niculae, cel căruia i se spune tot „Nicu“ la lot. Era 1 aprilie, așa că nu s-a supărat…

Cifre mai bune decât Bănel

Cu șase minute înainte de final, Max Nicu a apărut la marginea terenului. Cu numărul 7 pe spate. A ascultat indicațiile lui Pițurcă, l-a felicitat pe Bănel, după care a făcut primii pași de internațional român. Și nu doar atât! Cifrele arată că, raportat la cele doar 8 minute de joc, Max a avut o evoluție mai apreciată decât cel pe care l-a schimbat. Un exemplu: spre deosebire de Bănel – cunoscut mai mult pentru faptul că aleargă mult într-un meci-, jucătorul liderului din Bundesliga a avut o viteză de joc medie. Stelistul a avut 84 de minute de viteză scăzută.

La final, a întors aplauzele publicului, după care a băgat capul în pământ de rușine. Rezultatul tocmai îi știrbise din bucuria debutului.

1 pasă filtrantă a reușit Max Nicu, spre deosebire de Bănel, care în 84 de minute nu a bifat niciuna

2 pase reușite a avut Max Nicu în cele opt minute jucate

0 accelerări spre terenul advers a avut Nicoliță, în timp ce Max a accelerat o dată

15 mingi a pierdut Bănel, spre deosebire de Max, care nu a pierdut niciuna

3 recuperări în atac a făcut Nicoliță, în 84 de minute de joc, în timp ce Max a recuperat o dată în opt minute jucate

Publicat: 03 04. 2009, 09:11
Actualizat: 03 04. 2009, 09:17