Danuț Lupu sare în apărarea lui Mirel Rădoi: „Eu băgam mingea în tricou și nu o mai dădeam”

Dănuț Lupu, dezvăluiri halucinante despre perioada în care a fost în penitenciar

Dănuț Lupu a sărit în apărarea selecționerului Mirel Rădoi! Fostul mare jucător al lui Dinamo consideră că doar jucătorii sunt vinovați pentru eșecul rușinos din Armenia, scor 2-3.

Criticat de Marius Șumudică pentru tactica de la Erevan, Mirel Rădoi este susținut de Dănuț Lupu, care i-a criticat pe jucătorii României, pentru al doilea eșec consecutiv în preliminariile pentru Campionatul Mondial.

Șansele naționalei noastre de calificare la CM 2022 sunt acum destul de mici, după ce și Germania a fost învinsă de Macedonia de Nord, 1-2.

Dănuț Lupu, după eșecul României: „Cu ce a greșit Mirel Rădoi? Eu băgam mingea în tricou”

„Cu ce a greșit Mirel Rădoi, dacă ei nu știu să țină de un rezultat? În alea șapte minute, nu mai ai nevoie de antrenor. Dacă Mirel făcea o schimbare, era alta atitudinea jucătorilor? Nu se schimba. Eu băgam mingea în tricou și nu o mai dădeam la nimeni. N-avem jucători care să țină de minge zece minute. E Mirel de vină? De ce să avem pretenții? Sportul din România nu este ajutat”, a spus Dănuț Lupu, la Digi Sport.

George Pușcaș a lăsat echipa României în zece oameni, iar Armenia a marcat de două ori în ultimele minute și a obținut a treia victorie consecutivă în preliminariile pentru Campionatului Mondial.

România a pierdut în Armenia, scor 2-3, după un start de campanie ezitant, în preliminariile Campionatului Mondial. În primele doua meciuri din Grupa J, naționala lui Mirel Rădoi a câștigat cu noroc în fața Macedoniei de Nord, 3-2, dar a pierdut apoi cu nemții lui Joachim Low (0-1).

Clasamentul Grupei J din preliminariile CM 2022, după trei etape, arată astfel: 1. Armenia – 9 puncte, 2. Macedonia de Nord – 6 puncte, 3. Germania – 6 puncte, 4. România – 3 puncte, 5. Islanda – 3 puncte, 6. Liechtenstein – niciun punct.

Publicat: 01 04. 2021, 17:27