Cum arată clasamentul grupei României după două runde disputate din preliminariile Euro 2016

România a remizat sâmbătă seara, pe Național Arena, scor 1-1 cu Ungaria, într-un meci din runda a doua a grupei F a preliminariilor Campionatului European din Franța. Golurile au fost marcate de Raul Rusescu, în minutul 45, respectiv Balasz Dzsudzsak, în minutul 83. Naționala antrenată de Victor Pițurcă va juca etapa viitoare la Helsinki, marți, de la 21:45, contra Finlandei. După două partide disputate, România se situează pe poziția a treia în grupa F, cu 4 puncte, la egalitate cu Finlanda, dar cu un golaveraj inferior.

La Campionatul European din Franța se califică ocupantele primelor două poziții din fiecare grupă plus naționala cu cel mai bun punctaj de pe locul al treilea. Celelalte formații de pe treapta a treia (opt) vor juca în play-off pentru a-și asigura prezența la compețtiția din țara lui Michel Platini.

• Etapa a doua (11 octombrie): România – Ungaria 1-1, Finlanda – Grecia 1-1, Irlanda de Nord – Feroe 2-+
  • Etapa a treia (marți): Finlanda – România. Grecia – Irlanda de Nord. Feroe – Ungaria (toate de la ora 21:45)
Publicat: 12 10. 2014, 00:09
Actualizat: 12 10. 2014, 08:43