Cosmin Contra, după 4-0 în Malta: „Depindem de noi”. Momentul care nu i-a picat bine selecționerului: „Sunt un pic supărat pe el”

Selecționerul României, Cosmin Contra, s-a declarat mulțumit de prestația echipei din Malta, la finalul partidei pe care tricolorii au câștigat-o cu 4-0.

Contra spune că încă de la început a mizat pe patru puncte din această dublă cu Norvegia și Malta: „Mă simt bine, pentru că am contat pe cel puțin patru puncte din această dublă. Chiar dacă egalul din Norvegia a venit în ultimele 15 minute, acest succes ne dă șansa să depindem de noi. O să jucăm acasă și cu Suedia și cu Norvegia.

Sunt supărat un pic pe această eliminare a lui Chipciu, mai ales că Alex a jucat tot anul fundaș dreapta la Sparta Praga și am vrut să-l încerc și eu aici. Am fost inspirat cu el acolo, e un fundaș care face bine ambele faze. Avem cu cine să-l înlocuim. N-am fost mulțumit de ultimele zece minute din prima repriză, pentru că ne-am mulțumit cu acel 3-0.

Ianis s-a descurcat bine, s-a zbătut, s-a mișcat foarte bine între linii. Din punctul meu de vedere a făcut un meci bun, ca întreaga echipă”, a spus Contra, la microfonul Pro TV.

După primele patru etape, România are șapte puncte și va primi vizita Spaniei în etapa următoare. În această campanie, România a pierdut cu 1-2 în Suedia, a învins Feroe cu 4-1, Malta cu 4-0, iar în Norvegia am obținut o remiză, scor 2-2. La EURO se califică doar primele două clasate din fiecare grupă.