Contre între Mirel Rădoi și Mihai Mironică, după Germania – România: „Eu vă spun cum avem marcajul. Dacă știți mai bine decât mine, atunci…” | VIDEO

Contre între Mirel Rădoi și Mihai Mironică, după Germania – România, scor 2-1! Comentatorul sportiv de la Pro TV s-a arătat uluit de modul în care s-a apărat Andrei Ivan la faza golului doi marcat de nemți, cerând explicații selecționerului.

Înaintea marcării golului, Andrei Ivan a fost surprins gesticulând agitat cu mâna către Thomas Muller, înainte ca Joshua Kimmich să execute cornerul. A părut, cel puțin de la distanță, că acesta le cere colegilor să-l marcheze pe experimentatul atacant.

Selecționerul Mirel Rădoi este de altă părere. Consideră că Andrei Ivan a fost păcălit de Thomas Muller și nu este vorba de o pasare a responsabilității la acea fază.

Mirel Rădoi și Mihai Mironică, diferend de opinie la Hamburg

Naționala României a pierdut, vineri, la Hamburg, în fața Germaniei, scor 1-2, într-o partidă din etapa a 7-a din preliminariile Cupei Mondiale din Qatar 2022. Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 8, după o fază splendidă, însă nemții au revenit prin Serge Gnabry – în minutul 52 și Thomas Muller – în minutul 81.

La golul victoriei, Andrei Ivan l-a scăpat din marcaj pe Thomas Muller, iar veteranul celor de la Bayern Munchen a împins balonul în plasă din câțiva metri. La conferința de presă, jurnalistul Mihai Mironică și Mirel Rădoi au avut un dialog un pic aprins, dar care s-a stins rapid. Cei doi văd altfel faza din care Thomas Muller a marcat golul victoriei.

ProSport i-a acordat lui Andrei Ivan cea mai mică notă dintre fotbaliștii români aflați pe teren la Hamburg, vineri seară! Nota – 5.5.

Iată dialogul de la conferința de presă:

Reporter: Ivan era cel care trebuia să stea la marcaj cu Thomas Muller?

Mirel Rădoi: Da. Din păcate, în momentul execuției nu s-a mai uitat după Muller, care a făcut acea Volta, mai ales că știam că, în momentul în care execută din partea dreaptă, cu piciorul drept, Kimmich, mingile ajung deviate la bara a doua.

Mihai Mironică: Ivan nu l-a scăpat din priviri pe Muller la corner. Se uită la el în permanență și face semn coechipierilor să-l marcheze pe Muller. Senzația este că nu el trebuia să-l preia.

Mirel Rădoi: Dacă știți mai bine ca mine, atunci…

Mihai Mironică: Eu spun ce am văzut pe imagini.

Mirel Rădoi: Și eu vă spun cum aveam marcajul. El se duce la Muller. Face cu mâna că el este omul lui. În momentul în care a executat, el nu a văzut că i-a făcut Volta Muller. Cel puțin așa am văzut de pe teren. O să mă mai uit și eu la reluare, poate n-am văzut eu bine și aveți dreptate.

Mihai Mironică: Am văzut și o reluare – el arată către Muller, făcându-le semn colegilor să-l ia în marcaj pe Muller.

Mirel Rădoi: Poate să facă semn. El trebuie să-l marcheze pe Muller. Discuția se încheie aici. Fiecare jucător, când intră știe pe cine să marcheze. Dacă el a arătat cu mâna altcuiva, să spună că nu poate să-l marcheze pe Muller, să-l marchez eu.