Continuă telenovela „Postolachi”. Ultimele detalii despre situația atacantului legitimat la PSG. De ce nu poate debuta pentru România

Virgiliu Postolachi (18 ani) a devenit cetățean român cu acte în regulă pe 25 septembrie, dar oficialii de la Chișinău contestă naturalizarea atacantului legitimat la PSG. În urmă cu o lună, Postolachi a depus jurământul la Ambasada României de la Paris, în fața ambasadorul României în Franța, Luca Niculescu.

Șeful Comisiei Tehnice de la FRF, Mihai Stoichiță, a spus că vecinii de peste Prut încă mai contestă naturalizarea lui Postolachi: „Sunt contestări din partea Republicii Moldova. Se contestă străbunicii, din ce am înțeles. Ține de Ministerul de Externe, nu de FRF”, a spus Stoichiță, pentru Digi Sport.

În mod normal, Postolachi ar trebui să fie eligibil pentru reprezentativele U19, U21 și naționala de seniori. În vârstă de 18 ani, atacantul moldovean a refuzat să evolueze pentru Moldova și Franța, manifestându-și intenția pentru a juca pentru țara noastră. Virgiliu Postolachi a fost luat de Thomas Tuchel în cantonamentul de vară al PSG-ului, din Singapore, când a și marcat pentru echipa unde e coleg cu Cavani, Neymar și Mbappe.

PSG a învins Atletico Madrid la International Champions Cup, scor 3-2, grație unui gol marcat de Virgiliu Postolachi. Nkunku a deschis scorul pentru PSG în minutul 32. Diaby a majorat avantajul francezilor în minutul 71, când a înscris din pasa lui Weah Jr. Atletico a revenit incredibil în ultimul sfert de oră, reușind să egaleze după reușita lui Mollejo și autogolul lui Bernede. Postolachi a ieșit la rampă în minutul 90+2, când a primit de la Bahebeck, s-a întors cu fața spre poartă și l-a învins pe Adan cu un șut plasat excelent la colțul lung.

Publicat: 26 10. 2018, 10:37
Actualizat: 26 10. 2018, 17:11