Columbienii încă au coșmaruri cu Gică Hagi, la 30 de ani distanță de Mondialul din America! Cum l-au numit jurnaliștii sud-americani pe „Rege” în cronica meciului cu România

Gica Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre FC Botosani si FC Viitorul, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Botosani, luni 2 decembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Columbienii n-au uitat de golul marcat de Gică Hagi împotriva țării lor la Campionatul Mondial din SUA. Jurnaliștii din America de Sud l-au numit „călău” pe „Rege” în cronica partidei cu România.

Reprezentativa țării noastre a pierdut meciul amical cu Columbia, ce s-a jucat pe arena Metropolitano din Madrid, scor 2-3.

Acest duel a amintit de partida România – Columbia de la Cupa Mondială din 1994, când Gică Hagi a marcat de la 35 de metri.

De altfel, Ianis Hagi, fiul managerului de la Farul, a reușit să marcheze un gol în confruntarea amicală cu selecționata din Columbia.

Presa sud-americană a scris că Gică Hagi a fost „călăul Columbiei la Cupa Mondială” din 1994.

„Ce părea a fi o victorie calmă și confortabilă a luat o altă turnură pe final, din cauza greșelilor individuale, de care au profitat rivalii. Ianis Hagi, fiul lui Gică Hagi, călăul Columbiei la Cupa Mondială din SUA 94, i-a furat mingea lui Jefferson Lerma și l-a învins pe Vargas.

Nesiguranța din defensiva Columbiei a creat pericol, iar în minutul 3 de prelungiri, o pasă a lui Dennis Man l-a găsit pe Florin Tănase, care a pivotat și a a tras, șutul a fost deviat de Arias și l-a învins pe Vargas. N-a fost timp pentru mai mult la Madrid.

85 de minute de superioritate, dar un momente de incertitudine și nesiguranță la final. Rămânem neînvinși de 21 de meciuri. Să ne gândim la Copa America, în care vom întâlni la debut Paraguay, pe 24 iunie, dar și la amicalul cu SUA, de pe 8 iunie”, a notat publicația Diario AS Colombia.

Ianis Hagi, gol cu dedicație pentru părinții lui

În meciul disputat pe stadionul Metropolitano au înscris Ianis Hagi, în minutul 84, și Florin Tănase, în prelungiri. De altfel, după duel, fiul lui Gică Hagi a dedicat golul familiei și fanilor săi.

„În primul rând, înseamnă mult că a venit familia. Am reuşit să-i scot puţin din stresul şi munca pe care o au zi de zi în ţară. Mereu sunt recunoscător că am posibilitatea asta să îi fac fericiţi. Apoi da, aici a fost un amical, ei au jucat în ’94 la Mondiale, e diferenţă mare.

Când marchezi împotriva Columbiei, o naţională aşa puternică cum sunt ei şi neînvinşi de 21 de meciuri acum, clar sunt şi chestii pozitive acum… şi individual, şi colectiv.

Presiunea e la fel şi cu turneu final, şi fără turneu final. E presiunea pe care o am zi de zi. Eu îmi doresc în fiecare zi să fiu mai bun. Însă într-adevăr, situaţia nu este una extraordinar din decembrie încoace.

Dar a fost decizia pe care am luat-o în vară (n.r. de a fi împrumutat la Deportivo Alaves), nu o să mă uit în urmă. Ştiu unde m-am dus, am avut motivele mele, pentru care am luat decizia asta. Echipa merge foarte bine în Spania, suntem foarte aproape de a ne îndeplini obiectivul”, a spus Ianis Hagi, conform as.ro.

Publicat: 27 03. 2024, 13:58
Actualizat: 27 03. 2024, 14:25