Cod portocaliu:** vine uraganul în România! Nici preliminariile pentru CM nu se anunță ușoare! Olanda, 13 meciuri fără înfrângere

Olanda a mai călcat pe un „cadavru” în drumul spre turneul final din Polonia și Ucraina. Jucătorii lui Van Marwijk au câștigat aseară cu 2-0 în Finlanda și au ajuns la opt victorii din tot atâtea meciuri în Grupa E preliminară.

„Portocala mecanică” a mai demonstrat aseară, încă o dată, la doar patru zile după ce a umilit San Marino cu 11-0, de ce este pe primul loc în lume în clasamentul FIFA. Fără să forțeze, Olanda s-a impus și în Finlanda, după un joc demoralizant de sigur pentru adversari în apărare și o sclipire în ofensivă care au făcut diferența.

Deschiderea scorului a venit după o fază de manual, iar execuția finală nu i-a aparținut lui Huntelaar, Kuyt sau Van Persie, cei care marchează în mod constant pentru Olanda, ci puștiului Kevin Strootman, un mijlocaș central în vârstă de numai 21 de ani. Sneijder a săltat mingea peste apărarea nordicilor, iar fostul coleg al lui Mihăiță Neșu de la Utrecht, acum la PSV, l-a învins din voleu pe Hradecky, gol care poate candida cu succes la titlul de cea mai frumoasă reușită a preliminariilor.

N-au mai pierdut în 90 de minute din 2008!

Misiunea olandezilor a fost ușurată în repriza a doua de eliminarea lui Hetemaj (60), elevii lui Van Marwijk mulțumindu-se să atace doar pentru a-i ține departe de poarta lor pe finlandezi. Iar când gazdele au intrat în careu, Stekelenburg ne-a arătat de ce l-a ținut pe Lobonț rezervă la Ajax trei sezoane. Și pentru ca totul să fie clar, De Jong a dat lovitura în ultima fază a meciului, după un contraatac-școală.

Cu victoria de aseară, Olanda a ajuns la 13 meciuri consecutive fără înfrângere. Ultimul joc pe care „Portocala mecanică” l-a pierdut a fost finala CM de anul trecut, însă și atunci Spania a câștigat după prelungiri cu 1-0. Dacă luăm în considerare meciurile încheiate în 90 de minute, Olanda nu a mai pierdut de 39 de partide, adică din septembrie 2008!

Olanda: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Pieters – Van Bommel, Strootman – Van Persie (68 Elia), Sneijder, Kuyt – Huntelaar (68 De Jong).

Selecționerul Van Marwijk îl consideră pe Strootman (21 de ani), autorul golului de aseară, drept unul dintre cei mai buni pasatori din Olanda

Ungaria l-a învins pe Balint, la el „acasă”

Și Ungaria, o altă adverasră a României din preliminariile CM 2014, a câștigat aseară cu 2-0, pe terenul Moldovei, națională antrenată de Gabi Balint. Maghiarii au marcat repede, prin Vanczak (foto), în minutul 7, și au încheiat conturile în minutul 83, când Rudolf, atacantul lui Panathinaikos, a stabilit scorul final. Este a cincea înfrângere consecutivă pentru moldovenii lui Balint, care ocupă penultimul loc în grupă, înaintea lui San Marino.

Publicat: 07 09. 2011, 09:40
Actualizat: 07 09. 2011, 09:47