Ce a făcut Edi Iordănescu imediat după ce arbitrul a fluierat finalul meciului România – Belarus! Gestul care arată presiunea uriaşă care îl apasă

Edward Iordanescu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Romania si Belarus, din cadrul preliminariilor Campionatului European 2024, desfasurat pe Arena Nationala, marti 28 martie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Edi Iordănescu a avut o reacție care a atras atenția, la finalul meciului dintre România și Belarus.

România a învins Belarus cu 2-1, în etapa a doua a preliminariilor CE 2024, iar Edi Iordănescu a răbufnit după fluierul de final.

„Tricolorii” au marcat foarte repede cele două goluri, prin Nicolae Stanciu (min. 17) și Andrei Burcă (min. 19), apoi meciul a intrat, în special în ultima parte, într-o zonă îngrijorătoare. Elevii lui Edi Iordănescu nu au reușit să marcheze și al treilea gol, iar oaspeții au redus din diferență în minutul 86.

Minutele de final au fost, astfel, trăite la intensitate maximă atât de spectatori, cât și de membrii staff-ului tehnic. Când a auzit fluierul de final, care a consfințit a doua victorie pentru România din tot atâtea posibile, Edi Iordănescu a demonstrat tensiunea pe care a resimțit-o. A plecat direct la vestiare, furios, aruncând cuvinte grele printre buze, gesturi prin care s-a eliberat de presiune.

Andrei Burcă, emoționat după ce a înscris în România – Belarus 2-1

Andrei Burcă a marcat în România – Belarus, din preliminariile CE 2024, și a „explodat” de bucurie după prima sa reușită în tricoul echipei naționale.

Fundașul central de la CFR Cluj a spus că acesta este cel mai frumos gol pentru el deoarece este primul înscris pentru echipa națională.

„Ne-am îndeplinit obiectivul. Am controlat trei reprize autoritar (n.r. cele două cu Andorra și prima cu Belarus), iar acum a venit repriza asta în care le-am dat șansa adversarilor să pună presiune pe noi, să aibă ocazii. Sper să nu se mai întâmple asta pentru că trăim cu emoții și nu e normal.

Tratăm fiecare adversar la fel, așa a fost și cu Andorra. Trebuie să fim mai pragmatici, să nu mai fim relaxați. După 2-0 am început să fim relaxați, dar dacă lucrăm ca un comando și facem ce ne spune mister putem să ieșim învingători de pe teren la fiecare meci. Mă bucur că am marcat, dar pe viitor aș vrea să nu mai primim gol și să aibă mai multă încredere cei din față. Asta trebuie să fie mentalitatea noastră.

În acest an nu am marcat niciun gol, a fost o descătușare, dar a fost cel mai frumos gol pentru că l-am dat pentru țara mea. Este o mândrie să îmbrac acest tricou și să marchez”, a declarat Andrei Burcă, după România – Belarus.

Publicat: 29 03. 2023, 00:39
Actualizat: 29 03. 2023, 00:40