Câți români au urmărit România – Malta din fața televizoarelor!

România a învins, la Ploiești, 1-0, Malta, în etapa a șasea a grupei F din preliminariile EURO 2020. Golul a fost marcat de Pușcaș, în minutul 47, cu o lovitură de cap, după o centrare din corner a lui Ianis Hagi, dar în minutul 11, reușita lui Răzvan Marin a fost anulată pentru ofsaid. De asemenea, în minutul 88, maltezii au punctat, însă s-a semnalat o poziție neregulamentară.

Câți români au urmărit România – Malta

Peste 2,4 milioane de români au urmărit meciul România – Malta, 1-0, la nivel național. Minutul de aur, la 20.52, a adus peste 3,4 milioane de telespectatori pentru Pro TV. Postul a condus clar topul audiențelor duminică seară pe toate segmentele de public, comercial, urban și național.

Postul menționat a obținut cifre de audiență de aproximativ patru ori mai mari decât locul doi – pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani.

Astfel, Pro TV a avut 13.8 puncte de rating și 47.0% share, în timp ce concurența (locul doi) a obținut doar 3.6 puncte de rating și 12.3% share.