Carlo Ancelotti a făcut lumină în cazul lui Vlad Chiricheș. Ce a pățit căpitanul echipei naționale

Echipa lui Vlad Chiricheș, Napoli, s-a calificat în sferturile Europa League, însă a fost un meci dureros și la propriu, și la figurat pentru fundașul român. Titular, apărătorul în vârstă de 29 de ani a cerut schimbarea în minutul 78, atunci când tehnicianul Carlo Ancelotti l-a înlocuit cu Malcuit.

Napoli a suferit pe terenul celor de la Salzburg, deși au deschis tabela de marcaj, în minutul 14, prin reușita lui Milik, formația din Austria a crezut și a luptat până în ultimul moment. S-a încheiat însă 3-1 pentru Salzaburg, dar scorul la general a fost 4-3 pentru Napoli, grupare care va continua în Europa League

Obiectivul era să nu greșim la început, să marcăm și să gestionăm apoi partida. Știam că va fi un meci dificil„, a spus Carlo Ancelotti, la microfonul celor de la Sky Sport, care a continuat:

Am avut probleme în apărare, au încheiat meciul fără patru centrali. Meciul a fost pregătit foarte bine, ne-a ajutat însă scorul din primul meci, 3-0, iar discuția despre calificare s-a închis prin golul lui Milik„.

Referitor la Vlad Chiricheș, antrenorul italian a spus: „Se crede a fi o problemă musculară„.

Vineri, 15 martie, de la ora 13:00, va fi tragerea la sorți pentru sferturile Europa League.

Vlad Chiricheș, convocat la echipa națională

Fundașul român a revenit pe teren în februarie 2019, după o pauză de 5 luni, din cauza unei accidentări. Vlad Chiricheș este la al doilea meci consecutiv la Napoli, acesta a evoluat și în Serie A, în remiza, 1-1, cu Sassuolo.

Chiricheș este așteptat și în lotul tricolorilor pentru dubla cu Suedia și Insulele Feroe, în preliminariile pentru EURO 2020.

Publicat: 14 03. 2019, 23:57
Actualizat: 14 03. 2019, 23:58