Tragerea la sorți pentru EURO 2021! Când își află România U21 adversarele de la turneul final

Fotbalistii romani Alexandru Matan si Radu Boboc se bucura dupa calificarea la Campionatul European din 2021 in urma meciului de fotbal dintre Romania U21 si Danemarca U21, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, marti 17 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Echipa națională a României U21 s-a calificat la EURO 2021, după ce a terminat la egalitate cu Danemarca U21, scor 1-1, și a încheiat pe unul dintre cele mai bune cinci locuri secunde, iar „tricolorii” își vor afla adversarele la tragerea la sorți care are loc la începutul lunii decembrie.

Selecționata antrenată de Adi Mutu s-a calificat la Campionatul European din 2021 care o să fie găzduit de Ungaria și Slovenia, într-un format unic, în două faze.

Partidele din faza grupelor vor avea loc în perioada 24 – 31 martie, în timp ce fazele eliminatorii se vor juca după două luni de pauză, între 31 mai și 6 iunie.

Când are loc tragerea la sorți pentru EURO U21 din 2021

Tricolorii echipei naționale a României U21 își vor afla adversarele din grupă în cadrul tragerii la sorți pentru EURO 2021 de la Nyon, joi, 10 decembrie.

Cele 16 selecționate calificate la turneul final din 2021 vor fi împărțite în patru grupe, gazdele Ungaria și Slovenia urmând să fie repartizate automat în grupa A, respectiv B. Celelalte formații vor fi distribuite în funcție de coeficient.

Primele două reprezentative de tineret clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală, iar finala de la Campionatul European U21 din 2021 este programată pe 6 iunie, la Ljubljana.