Campionii mondiali, prea buni pentru naționala lui Isăilă: Anglia U21 – România U21 2-1

Echipa națională de tineret a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de reprezentativa similară a Angliei, într-un meci de pregătire disputat pe stadionul Molineux, din Wolverhampton. Această generație a Angliei a câștigat, în 2017, Campionatul Mondial sub 20 de ani.

Unicul gol al României a fost înscris de Valentin Costache, în minutul 79, însă gazdele conduceau deja cu 2-0. Cu mai mulți jucători care evoluează constant în Premier League prezenți în echipă, englezii au deschis scorul în minutul 8, prin Demaray Gray, atacantul fostei campioane a Angliei, Leicester City. Al doilea gol a fost marcat, în minutul 72, de fundașul Clarke Salter, fotbalist împrumutat de Chelsea Londra la divizionara secundă Sunderland.

Selecționerul Daniel Isăilă nu i-a avut la dispoziție pentru acest meci pe cinci dintre jucătorii importanți în meciurile din preliminariile pentru Euro 2019. Dennis Man, Alexandru Cicâldău, Cristi Manea și Ionuț Nedelcearu au convocați la prima reprezentativă pentru partidele de pregătire cu Israel și cu Suedia. De asemenea, George Pușcaș a fost lăsat să joace la echipa de club, el fiind suspendat pentru următoarele două meciuri oficiale de la echipa națională.

Cu toate acestea, tricolorii au avut o evoluție bună, reușind să își creeze mai multe ocazii importante de gol, iar pe final, în minutele de prelungire, puteau chiar egala. Cea mai mare șansă irosită a fost în prima repriză, când Andrei Ivan a lovit bara după ce pasa lui Florinel Coman l-a lăsat singur cu portarul advers.

La meci au asistat 15.394 de spectatori. Printre aceștia s-au aflat, conform organizatorilor, aproximativ 1.000 de suporteri români.

Anglia U21: 1. Henderson – 2. Alexander-Arnold, 5. Tomori, 6. Clarke-Salter, 3. Walker-Peters – 7. Dowell (20. Maddison, 84), 8. Maitland-Niles (21. Onomah, 70), 4. Ejaria, 10. Gray (Cpt.) (19. Kenny, 59) – 11. Lookman, 9. Abraham (12. Lewin, 84). Selecționer: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Burgoyne, 14. Chilwell, 15. Davies, 16. Fry, 23. Worrall, 24. Sessegnon.

România U21: 1. I. Radu (Cpt.) – 17. Butean (2. Căpușă, 86), 5. V. Ghiță, 4. Pașcanu, 3. A. Radu (22. Olteanu, 69) – 8. Oaidă (20. A. Ciobanu, 46), 16. Dr. Nedelcu (13. D. Dumitrescu, 86) – 14. M. Dobre (19. Costache, 62), 10. I. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan (11. Ad. Petre, 69).

Pe perioada cantonamentului tricolorii vor disputa încă un meci amical, cu Wolverhampton U23, pe 27 martie de la ora 16:00 (ora României), tot pe același stadion.

Publicat: 24 03. 2018, 21:27
Actualizat: 24 03. 2018, 21:28