Burleanu: „După acest rezultat cred că Victor Pițurcă nu mai are niciun motiv să plece”

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, duminică seară, că după victoria României din meciul cu Grecia, scor 1-0, în opinia sa selecționerul Victor Pițurcă nu are motive să plece de la echipa națională.

„După acest rezultat cred că Victor Pițurcă nu mai are niciun motiv să plece”, a spus Burleanu.

Răzvan Burleanu a mai afirmat că încă nu este jucată calificarea la Campionatul European, dar victoria obținută la Pireu ajută foarte mult. „Aș putea spune că avem într-adevăr o generație de eroi, mai ales după cum a evoluat meciul în a doua repriză. Am avut foarte mari emoții încă din primul minut. Calificarea încă nu s-a jucat, dar în mod cert această victorie ne ajută foarte mult”, a precizat președintele FRF.

Reprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu naționala Greciei, duminică seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, în prima etapă a grupei F, joc în care „tricolorii” au evoluat în inferioritate numerică din minutul 53. Golul a fost marcat de Marica, în minutul 10, din penalti.

Presa din Arabia Saudită a scris în ultima perioadă că Pițurcă ar urma să preia conducerea tehnică a echipei Al Ittihad după meciul României cu Grecia.