Belgienii rămân cu ratările și cu regretele!** Wilmots: „Un egal era mult mai meritat!” Pe cine a remarcat din echipa lui Pițurcă

Selecționerul Marc Wilmots a declarat, miercuri, după ce echipa sa, Belgia, a pierdut amicalul cu România, scor 1-2, că un rezultat de egalitate era mai meritat, ținând cont de ocaziile avute și de faptul că golul victoriei a fost marcat dintr-un penalti acordat eronat de arbitru.

„Prima repriză a fost controlată clar de Belgia și sistemul nostru de joc 4-3-3 a funcționat foarte bine. Ne-am creat multe ocazii, în timp ce România a avut doar un șut pe poartă. După pauză și după cele șase schimbări făcute, primele 15 minute au fost la dispoziția României, dar apoi noi am dominat din nou jocul. Un rezultat de egalitate era mult mai meritat, mult mai logic, mai ales că noi am încheiat jocul cu cinci ocazii foarte mari. A fost un meci foarte util și nu trebuie să nu uităm că s-a disputat la București. E dificil de spus ce jucători mi-au plăcut din echipa României, mi-a plăcut Tănase pentru că a schimbat fața jocului, iar Marica și-a făcut datoria în atac”, a spus Wilmots.

Întrebat de un posibil meci de baraj între cele două formații în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, tehnicianul belgian a răspuns:

„Mai sunt șase jocuri de calificare și în orice caz un meci de calificare nu seamănă cu unul amical. Sunt foarte mulțumit de nivelul de organizare și de moralul jucătorilor mei mai ales după ce au primit golul de la 11 metri, care nici măcar nu a fost.”

Echipa națională de fotbal a României a învins, miercuri, pe Arena Națională din București, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Belgiei, într-o partidă amicală. Au marcat: Maxim ’32, Torje ’66 (p) / Benteke ’23