Basarab Panduru, șocat după înfrângerea României: „Ne-au umilit! Nu meritam nimic!”

Basarab Panduru a pus și el tunurile pe naționala României, considerând că tricolorii „nu meritau nimic” la Podgorica, acolo unde am pierdut cu 0-2.

Fostul mare fotbalist nici nu s-a gândit la un eșec cu Muntenegru și susține că jucătorii lui Edi Iordănescu au fost „umiliți”.

Pentru tricolori urmează al doilea meci din Liga Națiunilor, cel cu Bosnia, de la Zenica.

Basarab Panduru, revoltat după eșecul României: „Ne-au umilit!”

Basarab Panduru n-are speranțe deloc mari după eșecul cu Muntenegru, în care România n-a tras pe poartă timp de 90 de minute.

„Slab, foarte slab, poate cel mai slab meci al României de multă vreme. Nu credeam că pierdem meciul, nu mă gândeam niciodată. Pierdem de o manieră umilitoare, ne-au umilit, nu doar că ne-au bătut. Nu meritam absolut nimic de la meciul ăsta. Am început cum nu se poate mai prost. Te întrebi, ce facem mâine? La ce ai văzut în seara asta… Se pare că nu putem face nimic”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

Partida dintre Muntenegru și România s-a jucat sâmbătă seară, la Podgorica, în cadrul primei etape a grupelor Ligii Națiunilor, iar gazdele au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Mugosa, în minutul 66, respectiv Vukcevic, în minutul 87.

Echipele:

MUNTENEGRU: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević-cpt., 2. Vukčević – 23. Marušić (4. M. Vukčević, 79), 20. Raičković (19. Šćekić, 79), 10. Janković, 16. Jovović (8. D. Božović, 56) – 17. Hakšabanović – 9. Mugoša. Selecționer: Miodrag Radulovic

Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 3. Radunović, 11. Bećiraj, 14. Duranović, 15. Balić, 18. Savićević, 21. Sekulic, 22. Milović

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 17. Rus, 11. Bancu – 18. Marin (8. Cicâldău, 78), 3. Cristea (5. Crețu, 13), 14. Olaru (10. Maxim, 46) – 9. Ivan, 19. Tănase (7. Alibec, 65), 13. Mihăilă (23. Mitriță, 65). Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Aioani – 4. Manea, 15. Burcă, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Camora

Publicat: 05 06. 2022, 00:42
Actualizat: 05 06. 2022, 00:46