Austriecii, fără golgheter!** „România are prima șansă!”

Vești bune pentru naționala României. Golgheterul austriecilor, Marc Janko, va lipsi în Ghencea fiind suspendat. Atacantul a marcat două goluri în partida cu Insulele Feroe, dar a primit cu cartonaș galben care nu îi va permite să joace în meciul împotriva tricolorilor.

"Astfel de lucruri se mai întâmplă. Janko a facut un meci bun și a marcat de doua ori. Cu România va fi cu totul altceva, pornim ca outsideri", a spus selecționerul austriecilor, Dietmar Constantini.

Austria mai are o absență notabilă. Fundașul Jurgen Patocka (Rapid Viena) s-a accidentat în meciul cu Insulele Feroe, scor 3-1, și a devenit indisponibil pentru meciul pe care naționala Austriei îl va disputa miercuri, la București, în preliminariile CM 2010, în compania României, informează Kleine Zeitung.

Patocka a suferit o accidentare la călcâi în prima repriză a partidei cu Feroe, fiind înlocuit la pauză. Doctorul reprezentativei Austriei, Ernst Schopp, a aplicat opt copci pentru a închide tăietura adâncă din călcâi.

Publicat: 06 09. 2009, 13:33
Actualizat: 06 09. 2009, 16:01