Așa arată disperarea FRF: Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță, distruși după ce Muntenegru a dat golul 3

Mihai Stoichita si Razvan Burleanu la meciul de fotbal dintre CFR Cluj si FCSB, Supercupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi 15 aprilie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Muntenegru a umilit naționala lui Edi Iordănescu și în România, cu scorul de 3-0, iar camerele de filmat au surprins disperarea din ochii lui Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal, și lui Mihai Stoichiță, directorul Comisiei Tehnice.

Partida dintre România și Muntenegru s-a jucat marți seară, în etapa a patra a grupelor Ligii Națiunilor, pe Stadionul Rapid din Giulești, iar oaspeții s-au impus cu scorul de 3-0, după hat-trick-ul lui Stefan Mugosa, din minutele 42, 56, respectiv 63.

După ce în tur, pe terenul lor, muntenegrenii ne-au învins cu scorul de 2-0, aceștia s-au impus și în Giulești.

În prima repriză, Vlad Chiricheș a sărit la cap cu Mugosa, însă fără succes. Muntenegreanul a deschis scorul în minutul 43.

În minutul 56, același Mugosa a primit în careul lui Florin Niță și l-a executat pe portarul României, după ce Vlad Chiricheș a vrut să „țină” adversarul pe care îl „ținea” colegul lui din defensivă, Cristi Manea. După șapte minute, Mugosa a înscris din nou, cu un șut din marginea careului, bifând astfel un hat-trick în poarta României.

După golul de 3-0 al muntenegrenilor, camerele de filmat i-au surprins pe Răzvan Burleanu și pe Mihai Stoichiță, parcă înghețați din cauza scorului de pe tabela de marcaj din Giulești.

Mai mult decât atât, aceștia au mers pe stadion într-o atmosferă ostilă. Suporterii echipei naționale au avut diverse scandări la adresa conducerii Federației Române de Fotbal.

„Burleanu și cu ai lui, cascadorii râsului”, a fost una dintre scandările de pe stadionul din Giulești, pe lângă cea clasică: „Demisia, demisia!”

Publicat: 14 06. 2022, 23:24
Actualizat: 14 06. 2022, 23:43