Antonio Rudiger, făcut praf de nemți după ce a fost ridiculizat de Ianis Hagi! Ce notă a primit fundașul lui Chelsea în presa din Germania

Germany's Antonio Rudiger in meciul de fotbal dintre Germania si Romania, contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022, desfasurat pe Stadionul Vorksparkstadion din Hamburg, vineri 8 octombrie 2021. © FOTO:SPORT PICTURES

Ianis Hagi l-a driblat pe Antonio Rudiger la faza din care România a deschis scorul împotriva Germaniei, iar jurnaliștii nu l-au iertat pe apărătorul lui Chelsea.

Presa germană l-a considerat unul dintre cei mai slabi oameni din trupa lui Hansi Flick, astfel că a fost notat cu 4 în Bild. Publicația respectivă folosește un sistem atipic de punctare, de la 1 la 5, unde cei mai buni jucători iau o notă cât mai mică.

La polul opus au fost Joshua Kimmich și Thomas Muller, Serge Gnabry, care au fost notați cu 2.

Antonio Rudiger, ridiculizat de Ianis Hagi

Ianis Hagi s-a distrat cu Antonio Rudiger la faza din minutul 9, când a reușit să deschidă scorul în favoarea României pe terenul Germaniei. Mijlocașul lui Glasgow Rangers l-a depășit pe acesta la marginea suprafeței de pedeapsă și a tras necruțător la colțul lung.

Presa din Germania avea așteptări mult mai mari din partea fundașului lui Chelsea, astfel că Bild l-a desemnat drept unul dintre cei mai slabi oameni din echipa lui Hansi Flick.

„Apărătorul a arătat foarte rău la faza golului marct de Hagi. Apoi, și-a dat tot interesul ca să își îndrepte greșeala”, a notat Bild, care i-a acordat nota 4.

Evoluția fundașului în vârstă de 28 de ani a fost una sigură în restul partidei, dar germanii nu i-au iertat eroarea din minutul 9, când Ianis Hagi a deschis scorul și a adus România în avantaj la Hamburg. În cele din urmă, gazdele au marcat de două ori în repriza secundă și s-au impus la final cu 2-1.

Publicat: 09 10. 2021, 09:37