Andrei Rațiu, pregătit să joace din nou pentru echipa națională a României. „Nivelul campionatului este ridicat!” Ce planuri are fotbalistul

Andrei Ratiu in meciul de fotbal dintre Macedonia de Nord si Romania, contand pentru Preliminariile CM 2022, desfasurat pe Arena Nationala Todor Proeski din Skopje, miercuri 8 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 3 poze

Andrei Rațiu, internaționalul român aflat pe lista stranierilor care ar putea fi convocați de Mirel Rădoi la echipa națională a României, este pregătit să joace din nou pentru prima reprezentativă.

Andrei Rațiu a fost titular în partida Huesca – Fuenlabrada duminică, 19 septembrie, iar internaționalul român a jucat toate cele 90 de minute și a fost unul dintre cei mai buni jucători din lotul lui Nacho Ambriz.

Fotbalistul în vârstă de 23 de ani a comentat în legătură cu partida terminată la egalitate de echipa sa cu Fuenlabrada, scor 0-0, și susține că Huesca a fost mai bună decât adversara din Segunda Division.

Andrei Rațiu, pregătit să joace din nou pentru echipa națională a României

În condițiile în care Andrei Rațiu prinde minute la Huesca și are evoluții bune în Segunda Division, fotbalistul în vârstă de 23 de ani va fi pregătit pentru partidele pe care echipa națională a României le va juca în preliminariile Campionatului Mondial 2022, mai ales că acesta este pe lista preliminară a lui Mirel Rădoi.

„Am început foarte bine meciul, iar în primele 20 de minute, am jucat mult mai bine ca ei. După accidentarea lui Pina, ei au crescut ritmul, iar noi l-am cedat. Este un detaliu la care trebuie să lucrăm şi pe care trebuie să-l reglăm” a declarat Andrei Rațiu.

Ce planuri de viitor are Andrei Rațiu

Totodată, fotbalistul român care a participat și la Jocurile Olimpice de la Tokyo a mai adăugat că este mulţumit că poate juca meci de meci și este fericit că a debutat în prima reprezentativă. Andrei Rațiu a transmis și ce planuri de viitor are.

„În primele două etape am jucat bine, ca şi cum ne cunoşteam de mult timp. Apoi, totul s-a schimbat. Nu ştiu dacă e vorba de adaptare, cât despre nivelul campionatului, care este unul ridicat. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să căutăm să avem mingea cât mai mult timp şi să producem ocazii de gol, pentru că astfel o să vină şi golul” a mai spus Raţiu, citat de Heraldo.es.

Publicat: 21 09. 2021, 20:07