ANALIZĂ‚ | Cifrele tricolorilor din meciul cu Lituania. Răzvan Marin a fost „creierul” echipei, Tamaș a îndepărtat pericolul la aproape fiecare fază. Capitolul la care Stanciu lasă de dorit

România a controlat pe alocuri partida cu Lituania, dar a fost la un pas de o adevărată umilință. Maxim l-a salvat pe Contra în prelungiri, după ce a fentat un adversar în interiorul careului, iar ultimul fundaș rămas în fața lui a alunecat și l-a lăsat pe mijlocașul lui Mainz, față în față cu portarul advers.

Pentru meciul de la Vilnius, ProSport a analizat prestația a cinci dintre titularii lui Contra: Răzvan Marin, Gabi Tamaș, Nicolae Stanciu, Alexandru Chipciu și George Țucudean.

Răzvan Marin

Mijlocașul lui Standard Liege a fost cu adevărat „creierul” echipei, ajutat și de prestația modestă a lui Paul Anton. Răzvan Marin a reușit să expedieze 42 de pase corecte și a greșit numai trei pase. De 18 ori a recuperat Răzvan Marin balonul, mai mult ca oricare alt jucător de pe teren. O singură dată a fost deposedat fiul lui Petre Marin. Obișnuit să recupereze și să-și angajeze colegii, Marin a trimis un singur șut spre poarta adversă la Vilnius, spre finalul jocului.

Gabi Tamaș

Revenit la națională după o pauză de trei ani, Gabi Tamaș a oferit siguranță pe linia de fund, unde a fost acompaniat de un alt fundaș ajuns la cota 34, căpitanul Cristi Săpunaru. Apărătorul lui Hapoel Haifa a măturat orice balon aflat în apropierea porții apărate de Tătărușanu. De 17 ori a interceptat Tamaș și a stopat atacurile lituanienilor. A fost de asemenea al doilea cel mai bun pasator al echipei, cu 26 de pase reușite.

Nicolae Stanciu

Schimbat în minutul 87 cu Dorin Rotariu, Nicoale Stanciu a fost căutat mai mereu de colegii săi. Omul care a marcat pentru 1-1 pe „Marakana” din Belgrad a reușit să-și treacă în cont 24 de pase reușite, dar și nouă pase greșite. De cinci ori a încercat Stanciu poarta adversă, într-o situație chiar direct de la colțul terenului. Implicat mai mereu în faza de atac, Stanciu a pierdut neforțat zece baloane.

Alexandru Chipciu

Avertizat în finalul primei părți, Chipciu va rata meciul de duminică cu Serbia. Cel mai bun jucător de la Belgrad, Chipciu a avut un început promițător la Vilnius, dar pe final a apărut din ce în ce mai obosit. Al treilea cel mai bun pasator al echipei după Răzvan Marin și Gabi Tamaș, cu 25 de pase reușite, Chipciu a deschis scorul, cu puțină șansă, în minutul 13. Înaintea golului, Chipciu a mai expediat un șut periculos, respins în lateral de portarul advers. Cel care la Sparta Praga evoluează pe postul de fundaș dreapta a pierdut opt baloane, însă după o oră de joc nu greșise nicio pasă.

George Țucudean

Golgheterul Ligii 1 Betano din sezonul trecut, la egalitate cu Gnohere, a cerut să fie schimbat în minutul 71. Vizibil afectat de suprafața sintetică, vârful CFR-ului a fost un pivot veritabil în debutul jocului, dar cu trecerea timpului a dispărut. Țucudean și-a găsit cu ușurință colegii în prima jumătate de oră, dar a terminat meciul cu 12 pase reușite și 12 baloane pierdute neforțat. Țucudean și-a trecut în cont un singur șut la Vilnius.

Publicat: 12 10. 2018, 07:20
Actualizat: 12 10. 2018, 07:21