„Am intrat în istoria Angliei!”

În șlapi și bermude, Ionel Ganea udă gazonul din curtea vilei pe care o are în Pipera. Stropii răcoresc atmosfera.

„Vrei să vorbim despre golul cu Anglia, nu? Ehe, cu golul ăla își amintesc de mine și românii, și englezii”, afirmă, șugubăț, „Ganezul”. Interesant este că golul lui Ganea din meciul cu Anglia de la Euro 2000 e ultimul marcat de echipa națională la vreun turneu final. Mai mult, golul acela a adus singura victorie obținută de România la un Campionat European!

Se fac comparații între grupa de acum și cea de la Euro 2000.
Sunt cam la fel de tari grupele. Cum suna cea de acum 8 ani… Germania, Anglia, Portugalia… Noi, atunci, n-am avut probleme de lot, spre deosebire de azi.

Meciul cu Anglia era decisiv.
Da, frate, și ne trebuia victorie. Iar lor le ajungea și meciul egal.

La pauză conduceau cu 2-1. Ce s-a întâmplat la vestiare?
Păi, eu n-am de unde să știu, fiindcă eram pe teren, la încălzire. Nea Imi m-a băgat în repriza a doua, prin minutul 60…

Șaptezeci și patru…
Așa. Mi-a zis: “Ionele, intră și dă tot ce poți!”. Dar, până spre final, nu s-a prea legat nimic. Egalase Dorinel imediat după pauză, dar la 2-2 eram out! Și a dat ăla penalty la faultul asupra lui Viorel Moldovan.

Știi cine era arbitru ?
Nu mai știu… Parcă…

Urs Meier!

Așa, frate, bravo! Urs Meier, ăla care ne-a făcut-o la Copenhaga, în 2003. Atunci, cu Anglia, a fost băiat valabil.

La ce te-ai gândit când a dictat penalty?
Să mă duc să bat eu, nu ți-e clar? Hagi era suspendat, Adrian Ilie fusese înlocuit cu mine, Gică Popescu ieșise accidentat… A venit Dorinel, dar l-am văzut transpirat, obosit. Alergase tot meciul. I-am zis: „Lasă, frate, că bat eu”. A, să-ți mai zic una. În pauză, la încălzire, i-am tot tras penalty-uri lui Prunea. Parcă aș fi presimțit eu ceva… E, m-am uitat cu coada ochiului către portarul lor, Martyn, l-am fentat și la revedere!

Ai caseta meciului?
N-am nimic. Nici caseta, nici vreo poză… După ce mă las de fotbal, o să-mi fac și eu aici, acasă, un perete, un colț cu amintiri. Dar un prieten de-al meu din Anglia are meciul. L-am văzut și revăzut acum câțiva ani, de Crăciun, de l-am învățat pe dinafară.

Când erai la Wolverhampton?
Da, acolo. Copiii noștri erau colegi și mai făceam câte un chef pe la tipul ăsta. Mamă, ce chefuri mai făceam! și câte o sută de persoane veneau!

Te țineau minte englezii?
Oho! Păi, frate, eu cu golul ăla am intrat și în istoria României, și în istoria Angliei! Chiar așa, din penalty, cum a fost el. Uite, că mă tot puneți voi să vorbesc despre el și acum, după opt ani!

Îi tot aud pe unii zicând că se poate și fără Mutu. Stați liniștiți, mă, că nu se poate fără Mutu! A, prin amicale, cu turcii, cu rușii, s-o mai putea. Dacă avem șanse? Păi șanse, frate, avem cu toții. Dacă ar fi să dau un pronostic și să fiu și optimist, aș zice că facem minimum 4 puncte și maximum 6

Ganea exultă după penaltyul din care l-a învins pe Martyn. Fanii englezi sunt debusolați